Ruchy sejsmiczne na Marsie. Co słychać na Czerwonej Planecie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ruchy sejsmiczne na Marsie. Co słychać na Czerwonej Planecie?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dotted Yeti/Shutterstock

Naukowcy NASA zarejestrowali fale sejsmiczne przemieszczające się przez jądro Marsa. Sprawa jest o tyle wyjątkowa, że to pierwsze tego typu odkrycie we wnętrzu Czerwonej Planety. Co więcej, pozyskane informacje pozwalają przypuszczać, że kiedyś na powierzchni Marsa panowały warunki zdatne do życia.

Jak wyjaśnia Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych, odkrycie fal sejsmicznych wewnątrz Czerwonej Planety niesie ze sobą wiele możliwości dla naukowców. – Lepsze zrozumienie wnętrza Marsa może pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o tym, jak powstają planety skaliste, takie jak Ziemia i właśnie Mars, czym różnią się od siebie oraz jakie czynniki sprawiają, że inne planety mogą nadawać się do zamieszkania – mówi korespondent.

Na podstawie danych przekazanych przez sondę naukowcom udało się ustalić, że rdzeń Marsa ma ciekły stan skupienia. Jest on zbudowany ze stopu żelaza, choć znajdziemy w nim również lekkie pierwiastki, takie jak siarka i tlen, oraz mniejsze ilości wodoru i węgla. – Naukowcy przeanalizowali, ile czasu zajęło falom sejsmicznym przejście przez jądro Marsa. Pozwoliło to oszacować gęstość i skład chemiczny rdzenia – opowiada Jan Pachlowski.

Odkrycie pozwala również przypuszczać, że prawdopodobnie przed wieloma laty na powierzchni Czerwonej Planety istniało nadające się do zamieszkania środowisko. – Z czasem ono jednak ewoluowało, aby stać się niegościnną, zamarzniętą pustynią – dodaje amerykański korespondent Polskiego Radia.

Najczęściej czytane:

Radość z patrzenia w niebo

Co ciekawe, informacja o odkryciu naukowców z NASA zbiega się z obchodami Międzynarodowego Dnia Astronomii – w tym roku przypada ono na 29 kwietnia. Początki święta sięgają 1973 roku; Doug Berger, ówczesny prezes Stowarzyszenia Astronomicznego Północnej Kalifornii, chciał w ten sposób zwiększyć zainteresowanie tą dziedziną nauki. W tym celu w różnych lokalizacjach miejskich ustawiano powszechnie dostępne teleskopy.

Od tego czasu święto rozszerzyło się na cały świat. Lekkiej zmianie uległa także jego formuła: w 2006 roku wprowadzono drugi, jesienny dzień obchodów w sobotę pomiędzy połową września i października. – To nie tylko świetny sposób, by dowiedzieć się więcej na temat astronomii, ale może być też sposobem na spędzenie czasu z rodziną, przyjaciółmi i innymi osobami, które mają te same zainteresowania – zachęca Jan Pachlowski.

Posłuchaj

6:45
Ruchy sejsmiczne na Marsie. Co słychać na Czerwonej Planecie? (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan
Gość: Jan Pachlowski (amerykański korespondent Polskiego Radia)
Data emisji: 29.04.2023
Godzina emisji: 6.21

qch/ans

Polecane