Muzyka łączy pokolenia. Kochamy utwory z młodości naszych rodziców
2023-04-28, 11:04 | aktualizacja 2023-04-28, 13:04
W przeszłości uwielbiane przez rodziców, dziś – w nowych aranżacjach – zachwycają również młode pokolenie. Coraz częściej powstają projekty muzyczne, które z założenia mają łączyć wszystkich, niezależnie od wieku.
Jednym z takich projektów jest wydana pod patronatem Rady Mediów Narodowych płyta "95 lat Polskiego Radia", na której znalazły się takie utwory, jak "Kocham cię, kochanie moje" zespołu Maanam w wykonaniu Kasi Moś czy kultowy "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena w wykonaniu Kayah i Polskiej Orkiestry PR.
"Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa!"
Ta kompilacja to przede wszystkim znakomita muzyka, ale również dobra ilustracja zaangażowania Polskiego Radia w promowanie polskich wykonawców – teraz i w przeszłości. Począwszy od 1925 roku, kiedy po raz pierwszy słuchacze usłyszeli "Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa!", polska muzyka stanowi integralną część rozgłośni i ma niezachwianą pozycję również dziś, jak w żadnej innej stacji radiowej. Ponad połowę piosenek granych przez wszystkie anteny Polskiego Radia stanowią utwory wykonywane w języku polskim przez polskich wykonawców.
– Archiwa Polskiego Radia zawierają klejnoty i perły polskiej kultury. Kulturotwórcza rola Polskiego Radia jest nie do przecenienia, a bez istnienia mediów publicznych polska kultura byłaby uboższa – mówił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, który objął patronat nad wydawnictwem.
Posłuchaj
Miłość do muzyki - niezależna od pokoleń
Często idole starszego pokolenia stają się ulubieńcami młodych. Niejednokrotnie to właśnie rodzice zaszczepiają w swoich pociechach miłość do gatunków muzycznych czy konkretnych artystów. A rodzice muzycy potrafią także wpoić swoim dzieciom pasję do gry na instrumentach.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor felietonu: Michał Kowarski
Data emisji: 28.04.2023
Godziny emisji: 6.52, 7.11
mat.pras./zch