Julia Przyłębska: mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny się zbierze i rozstrzygnie sprawę ustawy o SN

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Trybunał Konstytucyjny 30 maja ma zająć się skierowaną do niego ustawą o Sądzie Najwyższym. Problemem może być spór między sędziami TK dotyczący długości kadencji prezes TK. - Mam nadzieję, że uda się Trybunałowi Konstytucyjnemu rozstrzygnąć tę sprawę i wydać wyrok, a przynajmniej rozpocząć postępowanie - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Pod koniec maja ma się odbyć rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Ustawa została skierowana do TK przez prezydenta Andrzeja Dudę przed podpisaniem. Sprawa jest o tyle istotna, że od wejścia w życie tej ustawy zależeć ma wypłacenie Polsce przez Unię Europejską środków związanych z Krajowym Planem Odbudowy.

Prezydent zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją m.in. szeregu zapisów o tzw. teście niezależności sędziego oraz o przekazaniu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do NSA.

Julia Przyłębska: mam nadzieję, że TK zbierze się ws. ustawy o Sądzie Najwyższym

W Programie 3 Polskiego Radia prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreśliła, że w sprawie tej ustawy obradować będzie Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie. W związku z dyskusją wśród sędziów TK na temat sprawowania przez Julię Przyłębską funkcji prezesa TK wyraziła ona obawę, czy taki pełny skład się zbierze.

- Mam nadzieję, że uda się Trybunałowi Konstytucyjnemu rozstrzygnąć tę sprawę i wydać wyrok, a przynajmniej rozpocząć postępowanie. (...) Mam nadzieję, że sędziowie zaakceptują stanowisko większości sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które zostało wyrażone poprzez uchwałę Trybunału Konstytucyjnego, a które dotyczy długości kadencji prezesa TK - stwierdziła Julia Przyłębska.

Prezes TK wyraziła nadzieję, że sędziom Trybunału uda się porozumieć, że "dojdzie do spotkania, do refleksji, do spokojnej rozmowy nad orzeczeniami". - Ja się nie włączam w medialne dyskusje. Od kilku lat trwa nagonka na moją osobę, od paru miesięcy ta nagonka przybrała na sile. Mamy jakiegoś anonimowego informatora mediów, który co rusz to podrzuca niestworzone historie. Staram się do tego nie odnosić. To bardzo przykre, ale uważam, że jako prezes TK, jako sędzia nie powinnam wchodzić w taką dyskusję - podkreśliła.

Spór dot. prawa łaski

Julia Przyłębska mówiła w Polskim Radiu także o innej sprawie, którą Trybunał Konstytucyjny ma się zająć tuż po majówce - będzie to sprawa sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym w sprawie prawa łaski. - Już Trybunał w tej sprawie wydał wyrok wiele lat temu i w tym wyroku jasno powiedział, że prawo łaski prezydenta RP jest prawem bardzo szerokim i nie można go sprowadzać tylko do ułaskawienia - mówiła prezes TK.

Posłuchaj

15:47
Julia Przyłębska: mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zbierze się i rozpatrzy ustawę o Sądzie Najwyższym ("Trójkowy komentarz dnia")
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj również:

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Maksymilian Maszenda
Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)
Data emisji: 27.04.2023
Godzina emisji: 18.10

jp, jmo / PAP

Polecane