Fakty i mity na temat technologii 5G. Jak nie dać się zmanipulować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fakty i mity na temat technologii 5G. Jak nie dać się zmanipulować?
Sieć 5G - dlaczego budzi tyle kontrowersji? Foto: Shutterstock

Dlaczego to właśnie technologia 5G wywołała tak wielką falę dezinformacji i potok fake newsów? A może te zjawiska dotyczyły również poprzednich generacji telefonii komórkowej? Dlaczego protestujemy przeciwko masztom, choć tak chętnie z nich korzystamy? Jakie mity na ten temat wciąż powielane są w społeczeństwie? Jak nie dać się zmanipulować?

Od lat niektóre środowiska walczą z sieciami komórkowymi, sugerując, że technologia 5G może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Badania nad polem elektromagnetycznym w kontekście zdrowia prowadzone są od dziesięcioleci i na tę chwilę nie stwierdzono, że pole elektromagnetyczne o wartościach dopuszczalnych wpływa jakkolwiek negatywnie na zdrowie człowieka – przekonują eksperci goszczący w Polskim Radiu. 

– Technologia 5G to nic innego jak kolejna generacja telefonii komórkowej – wyjaśniał podczas jednej z rozmów Rafał Pawlak z Instytutu Łączności. – Tak jak wcześniej mówiliśmy o 2G, 3G i 4G, to idąc po kolei, wypadło na 5G. Przy czym w niektórych krajach mówimy już o wdrażaniu technologii szóstej generacji, czyli o 6G – zaznaczył.

Fale telefonii

Instytut Łączności zapewnia, że technologia 5G to te same fale radiowe, z którymi mamy do czynienia od wielu lat w telefonii komórkowej. – Dlatego nie zmienia się mechanika oddziaływania na organizm i nie ma większego lub mniejszego ryzyka niż w poprzedniej generacji – twierdzą znawcy. 

Co więcej, eksperci zaznaczają, że do końca tego roku aktywnych będzie nawet 2 mld połączeń, natomiast w 2027 roku liczba ta sięgnie aż 5,9 mld.

Najczęściej czytane

Dlaczego więc to właśnie technologia 5G wywołała tak wielką falę dezinformacji i potok fake newsów? Gośćmi "Klubu Trójki" byli: Adam Majchrzak, analityk Akademii Fact-checkingu, Michał Połzun, ekspert od systemów łączności bezprzewodowej, oraz Rafał Pawlak z Instytutu Łączności. 

Posłuchaj

1:03:59
Fakty i mity na temat technologii 5G. Jak nie dać się zmanipulować? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Rafał Tomański
Goście: Adam Majchrzak (analityk Akademii Fact-checkingu, demagog), Michał Połzun (ekspert od systemów łączności bezprzewodowej), Rafał Pawlak (Instytut Łączności)
Data emisji: 27.04.2023
Godzina emisji: 21.09

qch/zch

Polecane