Osiem dni z historią i kulturą. Rusza sezon letni w Łazienkach Królewskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Osiem dni z historią i kulturą. Rusza sezon letni w Łazienkach Królewskich
Na odwiedzających Łazienki Królewskie w pierwszych dniach maja czeka mnóstwo atrakcjiFoto: adamsky1973/Shutterstock

Łazienki Królewskie to bez wątpienia miejsce cieszące się największą popularnością wśród tych, którzy majówkę spędzają w stolicy. W tym roku Łazienki proponują aż osiem dni pełnych ciekawych atrakcji. W tym czasie będzie można zwiedzić zabytkowe obiekty, obejrzeć pokazy kawaleryjskie i parady orkiestr, a także wziąć udział w wielu kulturalnych wydarzeniach. Będzie to również okazja, by zobaczyć z bliska kopię Konstytucji 3 maja.

Jak zaznacza Marianna Otmianowska, dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie, muzeum będzie otwarte od 1 do 8 maja. Wszystkie wnętrza będzie można zwiedzić bezpłatnie. – Co roku staramy się, żeby majówka była takim naszym świętem: narodowym, rodzinnym, ale także świętem naszego muzeum – mówi gość "Trójki do trzeciej".

Co ważne, na 8 maja przypadają imieniny króla Stanisława Augusta – założyciela Łazienek. – Najważniejsze, żeby państwo przyszli i nas odwiedzili. Tego dnia również będzie można w szczególny sposób zwiedzać i poznawać tajemnice Łazienek. Każdego dnia, od 1 do 8 maja, dzieje się u nas coś szczególnego i charakterystycznego – zaprasza dyrektorka muzeum.

Najczęściej czytane:

Zachwyty dla każdego

W trakcie pierwszych dni maja każdy odwiedzający Łazienki Królewskie znajdzie coś dla siebie. Atrakcje towarzyszące początkowi miesiąca będą nawiązywały do różnych wydarzeń. 1 maja upłynie zwiedzającym pod znakiem 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. – Będą to parady orkiestry, strefa edukacji, warsztaty. Na niektóre należy się zapisać wcześniej – zapowiada Marianna Otmianowska.

2 maja wydarzenia będą poświęcone Dniowi Flagi. W tym roku współorganizatorami obchodów w muzeum będą Biuro "Niepodległa" i Polska Opera Królewska. – Zapraszamy na "Operowy piknik z Niepodległą" na naszym terenie przy Myśliwieckiej. Odbędzie się wtedy operowy piknik; będą to działania muzyczno-performatywne, ale także szereg warsztatów – zaprasza rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Szczególnie ważne dla Łazienek będą obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja. – W Pałacu na Wyspie będzie można oglądać faksymile Konstytucji 3 maja, a także wziąć udział w debacie historycznej – opowiada dyrektorka muzeum.

Kawaleria i powrót "Jazzu w Łazienkach"

Atrakcji w Łazienkach nie zabraknie również po majówce. 6 maja odbędą się tam Warszawskie Dni Kawaleryjskie. – To okazja do poznania i zachwytu nad tą kulturą i tradycją. Na hipodromie odbędzie się szereg pokazów, a w Stajniach Kubickiego będzie można zobaczyć ekspozycję związaną ze starymi powozami – mówi Marianna Otmianowska.

Tego samego dnia w Teatrze Królewskim będzie miała miejsce inauguracja cyklu koncertów pod hasłem "Jazz w Łazienkach", pod kierunkiem artystycznym Włodka Pawlika. – Wracamy do tradycji przedpandemicznej. W tym sezonie zostaną zorganizowane cztery koncerty w ramach tego projektu – zapowiada gość radiowej Trójki i dodaje, że w tym roku wszystkie wnętrza Łazienek będą w soboty otwarte aż do godz. 20.00. – Dzięki temu Noc Muzeów będzie u nas w każdą sobotę – zaprasza rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Posłuchaj

5:29
Osiem dni z historią i kulturą. Rusza sezon letni w Łazienkach Królewskich (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marianna Otmianowska (dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie)
Data emisji: 26.04.2023
Godzina emisji: 14.27

qch

Polecane