Szlak Pileckiego – nowy multimedialny serwis Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szlak Pileckiego – nowy multimedialny serwis Polskiego Radia
Serwis specjalny pilecki.polskieradio.plFoto: PR/Łukasz Haponiuk

Wyrusz wirtualnym szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz, poznaj historię życia świadka dwóch totalitaryzmów, jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Z okazji 80. rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy pilecki.polskieradio.pl.

26 kwietnia 1943 Witold Pilecki uciekł z piekła niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Niespełna trzy lata wcześniej dostał się tam jako ochotnik, by zdobyć informacje o funkcjonowaniu obozu i stworzyć w nim ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki padł ofiarą mordu sądowego dokonanego przez władze reżimu komunistycznego.

Podczas przemierzania wirtualnego szlaku użytkownicy serwisu pilecki.polskieradio.pl poznają nie tylko trasę, jaką przebył Witold Pilecki w 1943 roku, lecz także będą mieli okazję przejść jego "szlak życia" – dowiedzą się o etapach biografii Rotmistrza.

Stronę pilecki.polskieradio.pl wzbogacają nagrania z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, w których zachowały się relacje m.in. dzieci i znajomych Witolda Pileckiego. W serwisie znaleźć można również liczne fotografie przedstawiające kadry z życia Rotmistrza oraz to, jak 80 lat temu wyglądały miejsca, które ochotnik do Auschwitz przemierzał w trakcie swojej ucieczki.

W internecie i… na szlaku Pileckiego

Strona powiązana będzie z powstającym szlakiem edukacyjnym poświęconym ucieczce Rotmistrza z Auschwitz. Na tablicach edukacyjnych zostaną rozmieszczone na trasie między Oświęcimiem i Nowym Wiśniczem znajdować się, będą kody QR, których zeskanowanie smartfonem pozwoli na wysłuchanie fragmentu Raportu Witolda odnoszącego się do danego miejsca.

– Pasjonaci radia wiedzą, że nic tak nie pobudza wyobraźni jak dźwięk, głos. Dlatego jako nadawca publiczny postanowiliśmy włączyć się w inicjatywę tworzącego się szlaku ucieczki Witolda Pileckiego i wzbogacić doświadczenie osób, które podejmą trud przemierzenia tej trasy – mówi Krzysztof Kossowski, wicedyrektor Informacyjnej Agencji Radiowej.

Fragmenty Raportu Witolda czyta związany z Polskim Radiem aktor Zbigniew Kozłowski.

Uzupełnieniem serwisu będzie seria podcastów poświęconych postaci Witolda Pileckiego. Przyjrzymy się nie tylko życiorysowi Rotmistrza, ale i postaramy się odpowiedzieć na pytania, jakim człowiekiem prywatnie był ochotnik do Auschwitz, jakie były jego motywacje, kim byli ludzie, których spotkał na swojej drodze. Podcasty dostępne będą na stronie podcasty.polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Redakcja


Polecane