Norbert Maliszewski o inflacji w Polsce: sytuacja będzie się stabilizować

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Będziemy widzieć stabilizację cen i ta inflacja na koniec roku może być nawet jednocyfrowa - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.

W poniedziałek Narodowy Bank Polski podał, że w marcu 2023 r. inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 12,3 proc. licząc rok do roku. Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 16,1 proc.

Sytuacja w Polsce

Norbert Maliszewski podkreślił, że sytuacja związana z inflacją będzie się poprawiała z każdym miesiącem. - Sytuacja związana ze wzrostem cen będzie się stabilizować ponieważ wskaźnik inflacji w kolejnych miesiącach będzie się obniżać. Większość ekonomistów jest co do tego przekonana - zaznaczył.

- Będziemy widzieć stabilizację cen i ta inflacja na koniec roku może być nawet jednocyfrowa - dodał.

Szef Rządowego Centrum Analiz podkreślił również działania rządu, które były odpowiedzią na sytuację gospodarczą. Zapowiedział także, że pomoc w tym zakresie będzie kontynuowana. - 2/3 inflacji była importowana. W dużej mierze była związana z cenami energii. Trzeba było obniżać wskaźnik inflacji przez obniżkę VATu i pomagać grupom, którym najbardziej doskwiera inflacja. To robimy - powiedział Norbert Maliszewski.

Posłuchaj

15:05
Norbert Maliszewski m.in. o inflacji (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Norbert Maliszewski (szef Rządowego Centrum Analiz)
Data emisji: 26.04.2023
Godzina emisji: 8.45

dz

Polecane