Pomagać Polsce i Ukrainie. Reportaż "Zanim wolontariat był modny" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomagać Polsce i Ukrainie. Reportaż "Zanim wolontariat był modny" [POSŁUCHAJ]
Stanowisko wolontariuszy na granicy z UkrainąFoto: Shutterstock

Rok temu, kiedy 24 lutego Ukraina została zaatakowana przez Rosję, do Przemyśla zjechali się wolontariusze z całego świata. Część przyjechała z nadzieją w sercu, że komuś pomogą, inni chcieli się sprawdzić. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Beaty Korbas "Zanim wolontariat był modny".

Oczy świata były zwrócone na Ukrainę, Przemyśl i wolontariuszy. Ci odważniejsi po pewnym czasie zaczęli z Przemyśla wyjeżdżać na Ukrainę: część tylko do Lwowa, inni dalej, np. do Kijowa. Od tamtego czasu wolontariat stał się popularny. Każdy chciał być wolontariuszem chociaż przez dzień czy dwa i zobaczyć, jak to jest pomagać innym.

Żyć, by pomagać 

Dwadzieścia lat temu na Ukrainę wyjechał Artur Deska – Polak, który poświęcił się dla innych w czasie, gdy "nie było to modne". Tak całkowicie bezinteresownie, za darmo i nie chwaląc się tym w internecie… – Pan Artur przyjechał tu jako wolontariusz. Umówiliśmy się na spotkanie. Opowiedział mi wtedy o Caritas. Postanowiliśmy rozwinąć tę inicjatywę również tutaj. Pracuje się z nim z jednej strony dobrze, a z drugiej trochę ciężko. Dlaczego? Zaraz sama pani zobaczy – powiedział jeden z bohaterów reportażu. 

Pomagać obydwu narodom

– Jest wielu ludzi, którzy związali swoje życie z Ukrainą i służeniem jej oraz Polsce. To nie jest tak, że Ukraina ma być postrzegana tylko w świetle konfliktów, kłótni i wzajemnych problemów. Jesteśmy na siebie skazani, czy tego chcemy czy nie. Służąc dzisiejszej Polsce i Ukrainie, można pomagać obydwu krajom naraz. Pomagając Ukrainie, pomagasz Polsce. A pomagając Polsce, robisz to samo dla Ukrainy. Jestem co do tego przekonany – zaznaczył Artur Deska. – Są kwestie, które wymagają między naszymi narodami wyjaśnień, ale one też opierają się na budowaniu wzajemnego zaufania i życzliwości. Tylko w dobrotliwym spojrzeniu mamy możliwość wyjaśnienia sobie wielu spraw – podsumował.

Posłuchaj

32:09
Pomagać Polsce i Ukrainie. Reportaż "Zanim wolontariat był modny" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Zanim wolontariat był modny"
Autor reportażu: Beata Korbas
Data emisji: 26.04.2023
Godzina emisji: 22.05

pr/zch

Polecane