Thorgal powraca! Już jest pierwszy tom nowej serii o przygodach niezwykłego wikinga

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Thorgal powraca! Już jest pierwszy tom nowej serii o przygodach niezwykłego wikinga
ThorgalFoto: mat prasowe

Na komiksowym rynku pojawił się nowy tom przygód Thorgala, legendarnego wikinga o kosmicznych korzeniach. "Żegnaj, Aaricio" to początek nowej serii "Thorgal. Saga", której autorem jest Robin Recht odpowiadający zarówno za scenariusz, jak i stronę graficzną.

  • W tym roku mija 45 lat od momentu, kiedy pojawił się Thorgal. Jego przygody w roku 1978 były publikowane w odcinkach na łamach pisma komiksowego "Relax"
  • Oryginalnie cykl o Thorgalu tworzyli belgijski pisarz i scenarzysta komiksowy i filmowy Jean Van Hamme (do roku 2006), oraz polski rysownik, grafik i malarz Grzegorz Rosiński (do roku 2018). Później ich role przejęli inni artyści

Komiksowy towarzysz od dziecka

– Dla mnie to jest komiksowy towarzysz niemal całego życia. Najpierw jako dzieciaka-fana, który zetknął się z nim na łamach pisma "Relax", bo pierwsze w Polsce pismo komiksowe ukazywało się pod koniec lat 70. Tam w odcinkach ukazywał się pierwszy epizod przygód Thorgala "Zdradzona czarodziejka" – wspomina znawca komiksu Tomasz Kołodziejczak. – A potem przez prawie 30 lat Thorgal towarzyszył mi jako wydawcy, który te komiksy wydawał. Miałem możliwość i frajdę poznania scenarzysta Van Hamme’a i oczywiście Grzegorza Rosińskiego. Także dla mnie, a także dla bardzo wielu fanów w Polsce, to jest taki komiksowy przyjaciel od dzieciństwa – opowiada.

– Oprócz Francji, właśnie w Polsce "Thorgal" cieszy się największa popularnością. Znam wielu znakomitych polskich rysowników młodszych pokoleń, którzy twierdzą, że dzięki temu, że kilka kadrów "Thorgala" widzieli w "Relaksie", postanowili zostać rysownikami komiksów – dodaje.

Nowa seria, nowe spojrzenie, nowe otwarcie

– Warto powiedzieć, że "Thorgal", jak każda popkulturowa franczyza, która odniosła duży sukces, a jest bestsellerem we Francji i w Polsce, oczywiście rozbudowuje się: wokół niego powstają kolejne projekty. Trzeba też powiedzieć, że ta seria zmieniła swoich twórców: Grzegorz Rosiński i Van Hamme tworzyli do 29 tomu. Potem jeszcze Rosiński rysował, ale już z nowymi scenarzystami. Teraz seria jest kontynuowana przez nowych twórców. Powstało również kilka serii pobocznych: "Kriss de Valnor", "Louve", "Młodzieńcze lata" – wymienia Trójkowy gość. – Teraz francuski wydawca "Thorgala" chce opowiedzieć jeszcze więcej historii z jego świata, ale w bardziej autorskiej formie. Zrezygnowali z seryjności, tylko zaproponowali stworzenie pojedynczych albumów o Throgalu, jego przygodach i tym świecie, różnym znanym rysownikom, twórcom komiksów – tłumaczy.

– "Żegnaj, Aaricio" jest pierwszym tomem, który w ramach tej serii powstał. Stworzył go Robin Recht, książka jest znacznie grubsza: nie ma 48, ale ponad 100 stron, i jest zamkniętą opowieścią. Stary Thorgal żegna swoją ukochaną żonę, która odeszła na zawsze, ale fabuła przeprowadzi nas przez całą tę sprawę w ciekawy sposób. To jest trochę alternatywna historia: co by było w świecie Thorgala, gdyby pewne wydarzenia potoczyły się inaczej… – zdradza.

Przeczytaj także


Posłuchaj

8:34
Ukazał się nowy tom przygód Thorgala. To zupełnie nowe spojrzenie na jego postać (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Kołodziejczak (znawca komiksu)
Data emisji: 25.04.2023
Godziny emisji: 13.38, 13.45

pr

Polecane