Sztuka sposobem na przełamywanie stereotypów. Reportaż "W białym dworku" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka sposobem na przełamywanie stereotypów. Reportaż "W białym dworku" [POSŁUCHAJ]
Akademia Łucznica służy animatorom kultury, artystom plastykom nauczycielom instruktorom plastyki, dzieciom i młodzieży,Foto: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Niedaleko Pilawy działa Artystyczna Akademia. Tworzyła ją Zofia Bisiak konserwator sztuki. Jest to miejsce, w którym można nauczyć się wyplatania wikliny, lepienia z gliny i bardzo popularnego w Polsce okresu międzywojennego malowania batiku. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "W białym dworku".

Akademia przyciąga wielu artystów – malarzy, rzeźbiarzy, wikliniarzy. To miejsce kształci ludzi w tych dziedzinach artystycznych, przekazując stare techniki form artystycznych. Od dwudziestu lat działa jako Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Działalność Akademii wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Łucznica

– Łucznica jest miejscem artystów. Na każdym kroku widać, co tutaj się robi. Są witraże, mozaiki, ławeczki, które powstały na warsztatach stolarskich i kosze zrobione z wikliny. Jest też przenośna pracowania papieru czerpanego. To miejsce unikalne, może nawet jedyne na świecie – usłyszeliśmy w reportażu.

– Pierwszym co nam się rzuca w oczy, gdy wjeżdżamy do dworu, są instalacje wiklinowe. One powstają co roku, bo wikliną nie jest trwała. Tworzą je uczestnicy warsztatów. Co ważne, część wikliny pozyskiwana jest przez nich samych. Po prostu idą na pole i sobie ją tną – opowiada jedna z zaangażowanych w działalność Łucznicy. 

Odkryć potencjał 

Stowarzyszenie swoją działalnością obejmuje dzieci, młodzieży i dorosłych, artystów, animatorów kultury, nauczycieli i terapeutów zajęciowych, a także osób z niepełnosprawnościami. Jego celem jest edukacja w zakresie rękodzieła tradycyjnego i artystycznego, edukacja kulturalna, również architektoniczna oraz ekologiczna.

"Artyści, instruktorzy, animatorzy pomagają uczestnikom naszych projektów edukacyjnych odkrywać niezwykłe właściwości materiałów tradycyjnie łączonych z rękodziełem artystycznym. Dzielą się wiedzą o technologii, technice i procesie twórczym. Odkrywają potencjał twórczy, przekonują, że kreatywność nie jest wyłącznie domeną sztuki. To postawa gotowości do wprowadzania zmian i przełamywania stereotypów, także w obszarach pozaartystycznych" – piszą na stronie twórcy stowarzyszenia. 

Posłuchaj

26:02
Sztuka sposobem na przełamywanie stereotypów. Reportaż "W białym dworku" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: 
Autor reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska 
Data emisji: 25.04.2023
Godzina emisji: 22.05

Stowarzyszenie Akademia Łucznica/gs/zch

Polecane