"Czytanie ma tylko dobre strony" – każda pora jest dobra na książkę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Czytanie ma tylko dobre strony" – każda pora jest dobra na książkę
Ważne, żeby codziennie przeczytać choć kilka stron książkiFoto: shutterstock/Yulai Studio

Wystartowała nowa odsłona kampanii społecznej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 pod hasłem "Czytanie ma tylko dobre strony".

Mole książkowe w głównej roli

W nowej kampanii społecznej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, czytelnictwo promują filmy animowane, których bohaterami są mole książkowe. Ich perypetie odkrywamy w animowanym miniserialu w gwiazdorskiej obsadzie.

– To wspólny pomysł Narodowego Centrum Kultury, przez animację chcemy bawić, cieszyć, edukować i zachęcać do czytelnictwa – mówi w Trójce Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. – Głosów naszym bohaterom użyczyli twórcy, sportowcy i wybitni polscy artyści, tacy jak Małgorzata Kożuchowska czy Natalia Kukulska.


Czytać wszędzie i często

Rozmówca Katarzyny Cygler przekonuje do czytania książek i zachęca, żeby robić to jak najczęściej. Nie trzeba czekać na specjalną okazję, a czytać można wszędzie.  Ważne, żeby przeczytać kilka stron dziennie. Szukajmy sposobów, żeby sięgnąć po książkę – radzi. – Możemy czytać w autobusie, w parku, gdy jest ładna pogoda. Warto też przeczytać coś na głos ukochanej osobie. Bo chyba nic tak dobrze nie uczy, jak czytelnictwo, a jest to również magia.

Rafał Wiśniewski zachęca, żeby także wybrać się do biblioteki lub czytelni. Wiele z nich to nowoczesne miejsca kultury, gdzie również organizowane są różnego rodzaju wydarzenia.

Źr. Youtube/Miniserial "Mole książkowe". Odcinek 1

- Ci, którzy kochają internet i nowe technologie, mogą po prostu wejść na stronę Biblioteki Narodowej. Tam znajdą serwis zawierający ponad trzy miliony zdigitalizowanych publikacji – tłumaczy gość Trójki. – Nie ma co szukać wymówek, a pretekstów do kontaktu z literaturą jest wiele. Po prostu warto już dziś zacząć czytać.


Zobacz także: 


Posłuchaj

4:27
prof. Rafał Wiśniewski o Narodowym Programie Czytelnictwa (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 24.04.2023
Godzina emisji: 14.23

aw

Polecane