#KlubTrójki
— Trójka – Program 3 Polskiego Radia (@RadiowaTrojka) April 25, 2023
Był jednym z najwybitniejszych matematyków w okresie międzywojennym. Józef Marcinkiewicz genialny naukowiec zamordowany przez Sowietów w Charkowie w ramach zbrodni katyńskiej.
🎙Gośćmi audycji będą twórcy filmu p.t. “Wybraniec Bogów” o Józefie Marcinkiewiczu. pic.twitter.com/vcfINM6lzG
Józef Marcinkiewicz – geniusz, którego nie zdążył poznać świat
2023-04-26, 11:04 | aktualizacja 2023-04-26, 11:04
Józef Marcinkiewicz był jednym z najwybitniejszych matematyków w okresie międzywojnia. Genialny naukowiec został zamordowany przez Sowietów w Charkowie w ramach zbrodni katyńskiej. W "Klubie Trójki" przypominamy postać i życie Józefa Marcinkiewicza – polskiego geniusza wymazanego przez komunistów z kart historii.
Józef Marcinkiewicz ukończył studia na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie w 1933 roku. Już na drugim roku studiów rozpoczął pracę naukową. W 1935 na macierzystej uczelni uzyskał tytuł naukowy doktora filozofii, promotorem jego doktoratu był Antoni Zygmund.
Przełomowe prace naukowe
W chwili śmierci miał trzydzieści lat, ogromny dorobek naukowy i otwartą drogę do światowej kariery. – To był szczyt światowej matematyki. Człowiek z Wilna, który niedawno ukończył studia, potrafił w wielu dziedzinach pisać prace na światowym poziomie – mówił profesor Stanisław Domoradzki w Polskim Radiu. Naukowiec podkreślał, że Józef Marcinkiewicz pracował zaledwie sześć lat i w tym czasie napisał 55 prac naukowych. Są one cytowane do dzisiaj.
Kresy
Józef Marcinkiewicz uczestniczył w kampanii wrześniowej na Kresach. Wzięty do niewoli przez Sowietów po kapitulacji Lwowa, na przełomie września i października 1939 roku został osadzony w obozie w Starobielsku. Podzielił los intelektualnej elity II Rzeczpospolitej. Jego dokonania i życie na całe dziesięciolecia zostały wymazane z pamięci. Nie miały prawa istnieć podobnie jak prawda o ludobójstwie katyńskim.
O Józefie Marcinkiewiczu Piotr Dmitrowicz rozmawiał z zaproszonymi gośćmi: profesorem Lechem Maligrandą - matematykiem, Konradem Starczewskim i Tomaszem Matuszczakiem - reżyserami filmu pt. "Wybraniec Bogów" oraz z Adamem Hlebowiczem - dyrektorem Biura Edukacji IPN.
Posłuchaj
ᴢʙʀᴏᴅɴɪᴀ ᴋᴀᴛʏɴ́sᴋᴀ
— PolskieRadio24.pl (@PR24_pl) April 13, 2023
▪️ Nagrania świadków,
▪️ relacje tych nielicznych, którzy ocaleli,
▪️ opowieść o straszliwym morderstwie prawie 22 tys. polskich obywateli i o poszukiwaniu prawdy.
🌐 Serwis internetowy poświęcony zbrodni ➡️katyńskiej https://t.co/35vuWSYG36 pic.twitter.com/Nk8qTnrfBL
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Dmitrowicz
Goście: prof. Lech Maligranda (matematyk), Konrad Starczewski i Tomasz Matuszczak (reżyserzy filmu "Wybraniec Bogów", poświęconego postaci Józefa Marcinkiewicza) oraz Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji IPN, producent filmu)
Data emisji: 25.04.2023
Godzina emisji: 21.09
PR1/aw/pr/zch