Józef Marcinkiewicz – geniusz, którego nie zdążył poznać świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Józef Marcinkiewicz – geniusz, którego nie zdążył poznać świat
Krzyż w lesie katyńskimFoto: Shutterstock

Józef Marcinkiewicz był jednym z najwybitniejszych matematyków w okresie międzywojnia. Genialny naukowiec został zamordowany przez Sowietów w Charkowie w ramach zbrodni katyńskiej. W "Klubie Trójki" przypominamy postać i życie Józefa Marcinkiewicza – polskiego geniusza wymazanego przez komunistów z kart historii.

Józef Marcinkiewicz ukończył studia na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie w 1933 roku. Już na drugim roku studiów rozpoczął pracę naukową. W 1935 na macierzystej uczelni uzyskał tytuł naukowy doktora filozofii, promotorem jego doktoratu był Antoni Zygmund.

Przełomowe prace naukowe

W chwili śmierci miał trzydzieści lat, ogromny dorobek naukowy i otwartą drogę do światowej kariery.  To był szczyt światowej matematyki. Człowiek z Wilna, który niedawno ukończył studia, potrafił w wielu dziedzinach pisać prace na światowym poziomie  mówił profesor Stanisław Domoradzki w Polskim Radiu. Naukowiec podkreślał, że Józef Marcinkiewicz pracował zaledwie sześć lat i w tym czasie napisał 55 prac naukowych. Są one cytowane do dzisiaj.


Kresy

Józef Marcinkiewicz uczestniczył w kampanii wrześniowej na Kresach. Wzięty do niewoli przez Sowietów po kapitulacji Lwowa, na przełomie września i października 1939 roku został osadzony w obozie w Starobielsku. Podzielił los intelektualnej elity II Rzeczpospolitej. Jego dokonania i życie na całe dziesięciolecia zostały wymazane z pamięci. Nie miały prawa istnieć podobnie jak prawda o ludobójstwie katyńskim.

O Józefie Marcinkiewiczu Piotr Dmitrowicz rozmawiał z zaproszonymi gośćmi: profesorem Lechem Maligrandą - matematykiem, Konradem Starczewskim i Tomaszem Matuszczakiem - reżyserami filmu pt. "Wybraniec Bogów" oraz z Adamem Hlebowiczem - dyrektorem Biura Edukacji IPN.

Posłuchaj

48:51
Józef Marcinkiewicz – geniusz, którego nie zdążył poznać świat (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Dmitrowicz
Goście: prof. Lech Maligranda (matematyk), Konrad Starczewski i Tomasz Matuszczak (reżyserzy filmu "Wybraniec Bogów", poświęconego postaci Józefa Marcinkiewicza) oraz Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji IPN, producent filmu) 
Data emisji: 25.04.2023 
Godzina emisji: 21.09

PR1/aw/pr/zch

Polecane