Biodegradowalne i z recyklingu - opakowania przyjazne środowisku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biodegradowalne i z recyklingu - opakowania przyjazne środowisku
Polskie firmy wiodą prym w opracowywaniu innowacyjnych i przyjaznych środowisku opakowań. Na czym polegają stosowane przez nie technologie? Foto: Shutterstock

Pochodzące z recyklingu, biodegradowalne lub wyprodukowane z nowych, ekologicznych materiałów. Prym w opracowywaniu innowacyjnych i przyjaznych środowisku opakowań wiodą polskie firmy. Zastosowania i funkcjonalność wytwarzanych materiałów zaskakują i co najważniejsze, są przyjazne dla planety. 

Postępująca rewolucja w branży opakowań dla wielu z nas jest codziennością. Zmiany na działania proekologiczne dotykają wielu dziedzin życia każdego obywatela. Jak zaznacza Paweł Turski, w naszym życiu ubywa również plastiku. – Dookoła nas jest go coraz mniej, a w Unii Europejskiej od dłuższego czasu niedostępne są plastikowe słomki czy darmowe, jednorazowe reklamówki – mówił autor "Trójkowego punktu technicznego". – Wkraczamy w epokę, w której tworzywa sztuczne w opakowaniach nie będą mile widziane. Ich miejsce zastępują te z węglem współczesnym w składzie – zaznaczył. 

Węgiel współczesny w służbie przyrodzie 

– W wytwarzanych produktach wykorzystujemy węgiel współczesny. To zabieg, który pozwala nam nie sięgać po zasoby kopalne, takie jak na przykład ropa naftowa. W ich miejsce stosujemy materiały, które dostępne są powszechnie, nawet w ogródku. Dobrym przykładem są ziemniaki, a dokładnie skrobia ziemniaczana. Jej zamiennik, skrobia kukurydziana, również świetnie sprawdza się w produkcji – wyjaśniał ekspert. 

Biopochodne i biodegradowalne 

Czynniki związane z pozyskiwaniem surowców wpływają na biopochodność wyrobów. To jednak niejedyna zaleta nowych opracowań. Jak zaznacza prezes firmy zajmującej się przetwórstwem tworzyw biodegradowalnych, biodegradowalność jest równie ważną cechą. – Możemy uzyskać ją w różnych obszarach. Inną biodegradowalność mamy za oknem, inną w kompostowniku, a jeszcze inną w kompostowni przemysłowej. Na tej podstawie oznaczamy przydatność wyprodukowanych przez nas materiałów – podsumował. 


Posłuchaj

5:03
Biodegradowalne i z recyklingu - opakowania przyjazne środowisku (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 24.04.2023
Godzina emisji: 11.16

zch

Polecane