Z szacunkiem do drugiego człowieka. O kampanii "Mów do mnie grzecznie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z szacunkiem do drugiego człowieka. O kampanii "Mów do mnie grzecznie"
Kampania "Mów do mnie grzecznie" uczy odnoszenia się z szacunkiem do drugiej osobyFoto: Rawpixel.com/Shutterstock

Czasem wystarczy niewiele, by ktoś poczuł się lepiej. Może to być chociażby dobre słowo, ale też odnoszenie się do innych z szacunkiem, życzliwością i otwartością. Takie postawy promuje kampania społeczno-edukacyjno-badawcza "Mów do mnie grzecznie".

Co w ogóle oznacza "mówić do kogoś grzecznie"? – Do rzeczy, językiem faktów i z szacunkiem do drugiego człowieka – wyjaśnia dr Małgorzata Godlewska, psycholog społeczna, trenerka i wykładowczyni Uniwersytetu SWPS. Gość "Zagadkowej niedzieli" dodaje, że mówienie z szacunkiem jest istotne przy każdej okazji. – Niezależnie od tego, czy ktoś jest starszy, czy młodszy. Po prostu staramy się traktować tę osobę jak siebie samego. Nie wywyższamy się w żaden sposób, ale też nie poniżamy. Jesteśmy równi i staramy się uwzględnić potrzeby i emocje drugiej osoby.

Współorganizatorka kampanii zaznacza, że powinniśmy być świadomi naszych uczuć i potrafić to komunikować. – Ludzie często kierują się uczuciami, ale nie mają ich świadomości. Oznacza to, że na przykład krzyczą, kiedy są zdenerwowani, ale nie zastanawiają się, co się z nimi dzieje – tłumaczy ekspertka. – Chodzi o to, by mieć świadomość swoich uczuć, ale też wchodzić w perspektywę drugiej osoby. Wyobrażać sobie, co ona może czuć – dodaje gość "Zagadkowej niedzieli".

– Kiedy komunikujemy się z drugą osobą nie chodzi o to, żebyśmy weszli w interpretację zachowań drugiej osoby. W momencie, w którym odbieramy jakieś komunikaty od drugiej osoby, nie powinniśmy oceniać zachowania drugiej osoby, ale zrozumieć, co w nas to wywołuje i wyrazić to dalej. Nie mówimy, że "ty mnie denerwujesz", a raczej "w momencie, gdy podnosisz głos, czuję się zdenerwowana" – podkreśla Agata Zapora, studentka psychologii.

Najczęściej czytane:

Wolność słowa kończy się tam, gdzie zaczyna się hejt

Jak przypominają współtwórczynie projektu "Mów do mnie grzecznie", szacunek do drugiej osoby dotyczy także prawa do wolności słowa. – To, że chcemy coś wyrazić, nie jest rzeczą złą. Jednak sposób, w jaki chcemy to zrobić, może być "niebezpieczny" – przestrzega Agata Zapora.

Bardzo ważną częścią kampanii jest również Słowniczek Grzecznej Mowy. Jak wyjaśnia Agata Zapora, powstał on naturalnie poprzez obserwowanie narastającej agresji w komunikacji. – Jeden z naszych kolegów z kampanii, Ignacy Maliszewski, zwrócił uwagę na to, że jesteśmy tego w jakiś sposób nauczeni przez to, w jakim społeczeństwie dorastamy. I tak wpadł na pomysł utworzenia słowniczka, który będzie codzienną ściągawką do tego, jak możemy nauczyć się mówić lepiej – opowiada studentka psychologii.

Posłuchaj

18:01
Z szacunkiem do drugiego człowieka. O kampanii "Mów do mnie grzecznie" (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela

Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk

Data emisji: 23.04.2023

Godzina emisji: 9.40

qch/kd

Polecane