Małe zmiany, wielkie wsparcie dla Ziemi. Jak możemy pomóc naszej planecie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Małe zmiany, wielkie wsparcie dla Ziemi. Jak możemy pomóc naszej planecie?
Korzystne dla naszej planety będzie między innymi używanie podczas zakupów toreb wielokrotnego użytkuFoto: j.chizhe/Shutterstock

Z okazji Światowego Dnia Ziemi warto zastanowić się nad relacjami, jakie mamy z naszą planetą i jak możemy jej pomóc, dokonując prostych zmian w naszej codzienności. Sposobów na to jest wiele, wystarczy zastosować się do kilku prostych reguł. 

W "odciążeniu" planety pomoże nam przestrzeganie zasad tzw. "zero waste". Odnoszą się one między innymi do oszczędzania zasobów Ziemi, na przykład zmniejszeniu zużycia wody. W jaki sposób możemy to zrobić? – Pamiętajmy, aby zakręcać kran, na przykład podczas mycia zębów. Zainwestujmy też w dobry filtr wody i nie kupujmy wody plastikowej, a sami ją filtrujmy. Zaoszczędzimy na tym mnóstwo plastiku – podpowiada Marcin Jastrzębski, pasjonat zdrowia i ajurwedy.

Pomoc dla Ziemi to jednak nie tylko oszczędzanie wody. Istotnym problemem jest ogromna ilość wykorzystywanego plastiku. Używamy go chociażby do pakowania żywności, ale to również reklamówki, w których nosimy zakupy. Jak wyjaśnia gość Programu 3 Polskiego Radia, możemy w prosty sposób ograniczyć ilość kupowanego plastiku. – Chodźmy na zakupy z własną bawełnianą torbą wielokrotnego użytku – wyjaśnia Marcin Jastrzębski i dodaje, że istnieje także wiele alternatyw dla środków chemicznych wykorzystywanych podczas sprzątania. – Soda oczyszczona, ocet i olejki eteryczne sprawdzają się, jeśli chodzi o zachowanie higieny. A przy okazji nie niszczymy natury – wymienia gość radiowej Trójki.

Najczęściej czytane:

Naprawiać, nie wyrzucać

Gość "Bed and Breakfast" podpowiada również, by zamiast wyrzucać przedmioty, spróbować je naprawić. Zdarza się jednak, że jest to nieopłacalne, albo nie jesteśmy w stanie znaleźć i kupić zamienników dla uszkodzonych elementów. W tym wypadku warto jednak pamiętać o recyklingu. – Z roku na rok świadomość recyklingowa w Polsce jest coraz lepsza. Jeżeli porównujemy się na tle innych krajów europejskich to wciąż mamy wiele do nadrobienia, jednak sytuacja ulega poprawie – zwraca uwagę Marcin Jastrzębski.


Posłuchaj

10:57
Małe zmiany, wielkie wsparcie dla Ziemi. Jak możemy pomóc naszej planecie? (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Marcin Jastrzębski (pasjonat zdrowia i ajurwedy, twórca aplikacji Eden)
Data emisji: 22.04.2023
Godzina emisji: 8.26

qch/kd

Polecane