O Ziemi w Międzynarodowym Dniu Ziemi. Tajemnice naszej planety w warszawskim muzeum
Muzeum Ziemi jest wielodziałową placówką muzealną, która oprócz podstawowej misji, jaką jest gromadzenie zbiorów i ochrona dziedzictwa geologicznego, prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne. Instytucja zajmuje się również popularyzacją nauk o naszej planecie i upowszechnianiem wiedzy przyrodniczej. Odwiedzenie muzeum podczas Światowego Dnia Ziemi (22.04) jest więc czymś oczywistym.
Willa Bohdana Pniewskiego, w której mieści się Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk
Foto: PAP/Radek Pietruszka
Jak zaznacza dyrektorka Muzeum Ziemi, Anna Piontek, głównym zamysłem przy okazji jutrzejszego święta jest otwarcie się na zwiedzających. Gość Programu 3 Polskiego Radia podkreśla, że muzea nie mogą odstraszać. – Ta narracja, badania, opracowania, wystawy, to może wystraszyć. My z kolei otwieramy się, bo tak naprawdę muzea nie istnieją bez zwiedzających i odbiorców. Stają się wtedy martwymi magazynami, a nie o to chodzi – zaznacza rozmówczyni Michała Żołądkowskiego.
Wśród eksponatów prezentowanych w Muzeum Ziemi znajdziemy między innymi to, co pochodzi z wnętrza naszej planety. – To przede wszystkim geologia; minerały, skały i petrografia, czyli też badanie przeróżnych procesów, które zachodzą w naszej planecie. To także skamieniałości, czyli kości zwierzaków, które żyły na Ziemi wiele lat temu, oraz skamieniałości roślin – wymienia dyrektorka muzeum.
Najczęściej czytane:
- "This War of Mine" – gra komputerowa, która jest czymś więcej niż rozrywką
- Setne urodziny Gustawa Holoubka i gdańskie święto autorów przekładów
Oderwanie od Ziemi oraz interdyscyplinarność
Okazy z wnętrza Ziemi to tylko część eksponatów w zbiorach muzeum. Na wystawie prezentowane są także meteoryty. Anna Piontek przyznaje, że dzięki temu podczas wizyty w Muzeum Ziemi można się w pewnym stopniu oderwać od naszej planety. – Czasem trzeba spojrzeć na świat z dystansu, aby odczytać go na nowo – mówi gość radiowej Trójki.
Dyrektorka placówki dodaje, że istotnym elementem muzeum jest jego interdyscyplinarność. – Sam fakt, że miejsce, w którym jesteśmy, czyli willa Bohdana Pniewskiego, jest perłą polskiej architektury, pozwala nam odkrywać niezwykłe związki między geologią i architekturą – wyjaśnia gość audycji "Zapraszamy na weekend". – To oczywiście też sztuka, która może w piękny sposób interpretować te zbiory geologiczne i przyrodnicze – dodaje Anna Piontek.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Anna Piontek (dyrektor Muzeum Ziemi)
Data emisji: 21.04.2023
Godziny emisji: 11.15
qch