O Ziemi w Międzynarodowym Dniu Ziemi. Tajemnice naszej planety w warszawskim muzeum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O Ziemi w Międzynarodowym Dniu Ziemi. Tajemnice naszej planety w warszawskim muzeum
Willa Bohdana Pniewskiego, w której mieści się Muzeum Ziemi Polskiej Akademii NaukFoto: PAP/Radek Pietruszka

Muzeum Ziemi jest wielodziałową placówką muzealną, która oprócz podstawowej misji, jaką jest gromadzenie zbiorów i ochrona dziedzictwa geologicznego, prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne. Instytucja zajmuje się również popularyzacją nauk o naszej planecie i upowszechnianiem wiedzy przyrodniczej. Odwiedzenie muzeum podczas Światowego Dnia Ziemi (22.04) jest więc czymś oczywistym.

Jak zaznacza dyrektorka Muzeum Ziemi, Anna Piontek, głównym zamysłem przy okazji jutrzejszego święta jest otwarcie się na zwiedzających. Gość Programu 3 Polskiego Radia podkreśla, że muzea nie mogą odstraszać. – Ta narracja, badania, opracowania, wystawy, to może wystraszyć. My z kolei otwieramy się, bo tak naprawdę muzea nie istnieją bez zwiedzających i odbiorców. Stają się wtedy martwymi magazynami, a nie o to chodzi – zaznacza rozmówczyni Michała Żołądkowskiego. 

Wśród eksponatów prezentowanych w Muzeum Ziemi znajdziemy między innymi to, co pochodzi z wnętrza naszej planety. – To przede wszystkim geologia; minerały, skały i petrografia, czyli też badanie przeróżnych procesów, które zachodzą w naszej planecie. To także skamieniałości, czyli kości zwierzaków, które żyły na Ziemi wiele lat temu, oraz skamieniałości roślin – wymienia dyrektorka muzeum.

Najczęściej czytane:

Oderwanie od Ziemi oraz interdyscyplinarność

Okazy z wnętrza Ziemi to tylko część eksponatów w zbiorach muzeum. Na wystawie prezentowane są także meteoryty. Anna Piontek przyznaje, że dzięki temu podczas wizyty w Muzeum Ziemi można się w pewnym stopniu oderwać od naszej planety. – Czasem trzeba spojrzeć na świat z dystansu, aby odczytać go na nowo – mówi gość radiowej Trójki.

Dyrektorka placówki dodaje, że istotnym elementem muzeum jest jego interdyscyplinarność. – Sam fakt, że miejsce, w którym jesteśmy, czyli willa Bohdana Pniewskiego, jest perłą polskiej architektury, pozwala nam odkrywać niezwykłe związki między geologią i architekturą – wyjaśnia gość audycji "Zapraszamy na weekend". – To oczywiście też sztuka, która może w piękny sposób interpretować te zbiory geologiczne i przyrodnicze – dodaje Anna Piontek.


Posłuchaj

7:41
Ziemia jest ważna. Tajemnice naszej planety w warszawskim muzeum (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Anna Piontek (dyrektor Muzeum Ziemi)
Data emisji: 21.04.2023
Godziny emisji: 11.15

qch

Polecane