Ochrona przeciwsłoneczna w trakcie treningu. Jak powinniśmy zabezpieczyć skórę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ochrona przeciwsłoneczna w trakcie treningu. Jak powinniśmy zabezpieczyć skórę?
Jak w trakcie treningu zabezpieczać skórę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym?Foto: Daxiao Productions/Shutterstock

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może wywołać niekorzystne zmiany na skórze. Z tego powodu, zwłaszcza w trakcie treningu na świeżym powietrzu, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię naszego ciała. Umożliwiają to specjalne kremy, które jednak nie zapewnią nam całkowitej ochrony.

Należy pamiętać, że powinniśmy zabezpieczać naszą skórę nie tylko w okresie wiosenno-letnim. Promieniowanie słoneczne dociera do nas również wtedy, gdy słońce jest ukryte za chmurami. – Na dobrą sprawę promieniowanie UVA, które dociera do nas przez cały rok, jak i promieniowanie UVB, uszkadzają naszą skórę – wyjaśnia dr Katarzyna Rudolf, dermatolog. – Jedno odpowiada za oparzenia, a drugie za regularne starzenie się, wraz z występowaniem utraty kolagenu i tym, że powstaje u nas rak, najgorsza postać nowotworu skóry – zwraca uwagę ekspertka.

Zabezpieczenie skóry przed nadmiernym promieniowaniem nie oznacza wyłącznie posmarowania twarzy i kończyn. Należy pamiętać także o nosie, ustach i uszach. Warto też korzystać z lepszych form fotoprotekcji (ochrony przed promieniowaniem UV) i regularnej aplikacji kremu ochronnego. Jak wyjaśnia dr Katarzyna Rudolf, wraz z potem nasza skóra pozbywa się emulsji ze swojej powierzchni. – Producenci są zobowiązani do podawania na opakowaniach informacji, jak często i w jaki sposób należy stosować produkt. Im wyższy faktor SPF, tym dłużej chroni naszą skórę. Nie możemy jednak zapominać, że trzeba ponownie nałożyć filtr – zaznacza dermatolog.

Najczęściej czytane:

Nie tylko kremy z filtrem

Przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym ochroni nas także odpowiedni ubiór. Warto więc stosować bieliznę z fotoprotekcją. O ile zwykła koszulka bawełniana zapewnia nam ochronę na poziomie 5–7 SPF, tak ubrania poliestrowe i nylonowe, przeznaczone do uprawiania sportów, gwarantują znacznie większy stopień fotoprotekcji. – Przy sportach wodnych specjalne koszulki do kąpieli, lycry, pochłaniają do 50% szkodliwego promieniowania ultrafioletowego – opowiada dr Katarzyna Rudolf.

Posłuchaj

5:06
Ochrona przeciwsłoneczna w trakcie biegania. Jak powinniśmy zabezpieczyć skórę? (Biegam, bo lubię)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: 
Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 
13.04.2023
Godzina emisji: 
11.18

qch

Polecane