Poznać kosmos. Jak pomoże w tym teleskop po ciemnej stronie Księżyca?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznać kosmos. Jak pomoże w tym teleskop po ciemnej stronie Księżyca?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dima Zel/Shutterstock

Teleskop zlokalizowany na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca brzmi jak wymysł z dzieł science fiction, jednak wkrótce może stać się faktem. Już teraz trwają prace nad budową takiego urządzenia. Według założeń zostanie on uruchomiony za dwa lata i ułatwi dokładniejsze poznanie kosmosu oraz pozwoli obejść ograniczenia, jakie dotyczą ziemskich teleskopów.

Skąd decyzja o budowie urządzenia w tak niecodziennym miejscu? Głównym powodem jest występująca po ciemnej stronie Księżyca strefa ciszy radiowej. Naturalny satelita swoją masą i wymiarami "odcina" ten obszar od wszelkiego zakłócenia radiowego, które występuje na Ziemi. – Przy tej metodzie przy badaniach radiowych ignorujemy atmosferę ziemską, a także wykorzystujemy brak zakłóceń, aby lepiej poznawać naszą kosmiczną okolicę – wyjaśnia Kamil Muzyka z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego PAN.

Plan koliduje jednak z wizją obudowania Księżyca siecią telekomunikacyjną. Działające w jej ramach satelity, podczas lotu w okolicy teleskopu, zakłócałyby jego działanie. – Oczywiście można wypracować metody wyciszania tych satelitów lub przyjąć, że w momencie przelotu nie przesyłają żadnych danych – dodaje ekspert.

Najczęściej czytane:

Nauka potrzebuje teleskopów

Jak zaznacza gość "Trójki przed południem", teleskopy zlokalizowane poza naszą planetą są bardzo ważne dla rozwoju nauki. Stanowią one rozwiązanie problemu ograniczeń związanych z ziemską atmosferą oraz industrializacją orbity. – Na orbicie znajduje się coraz więcej satelitów telekomunikacyjnych, a powoli także satelitów przemysłowo-wytwórczych – przypomina Kamil Muzyka.

Posłuchaj

3:06
Poznać kosmos. Jak pomoże w tym teleskop po ciemnej stronie Księżyca? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Kamil Muzyka (Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne PAN)
Data emisji: 18.04.2023
Godzina emisji: 11.38

qch

Polecane