Zamek w Oleśnicy. Biała dama, łowca bez głowy i dwa lwy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Oleśnicy. Biała dama, łowca bez głowy i dwa lwy
Panorama OleśnicyFoto: Shutterstock/marcin jucha

Zamek w Oleśnicy jest jednym z najstarszych na Śląsku, co sprawia, że obfituje w lokalne legendy. Według nich można tu spotkać duchy dawnych właścicieli, a także białą damę, nocnego łowcę, który przemierza okolicę ze swoją głową pod pachą, czy mnicha krążącego tajemnymi przejściami między kościołem a zamkiem. – Znana jest również legenda o dwóch lwach księcia. Opowiada ona o tym, iż dzięki tym udomowionym zwierzakom zagubiony w lesie władca Oleśniccy powrócił do zamku i swojej małżonki – snuje opowieść Marek Gaworski.

W Oleśnicy wznosi się jeden z największych zamków na terenie Polski. Dzięki temu, że pod koniec II wojny światowej nie podzielił losów wielu innych dolnośląskich zamków i pałaców, dziś możemy podziwiać go w pełnej krasie. Zamek przez stulecia należał do wielu znanych rodzin, a każda z nich pozostawiła po sobie ślad, dzięki czemu jest on bardzo ciekawym zabytkiem, skrywającym wiele fascynujących historii. 

– W zamku przez stulecia splatały się historie książąt Piastowskich i Podiebradów, a także znanych rodów z zachodniej Europy, które związały swoje życie z tą częścią Śląska: Wirtembergów, Brunszwików i Hohenzollernów. Jednak największy rozkwit miał miejsce za czasów naszych Piastów, a potem książąt ziębicko-oleśnickich, potomków czeskiego króla – wylicza Marek Gaworski.

Historia renesansowej budowli 

Fundatorem zamku był książę Konrad I Oleśnicki w latach 20. XIV wieku. – Co ciekawe, wszyscy kolejni książęta szczególnie upodobali sobie imię Konrad. Aż do końca XV wieku każdy z nich miał do swojego imienia przyporządkowany kolejny numer. Po śmierci ostatniego z nich Oleśnica stała się własnością książąt ziębicko-oleśnickich – dodaje Trójkowy ekspert. 

To wtedy właśnie doszło do przekształcenia i rozbudowania zamku do formy znanej nam obecnie. – Prace miały miejsce od 1542 roku do 1616 roku, oczywiście z przerwami. Po ich zakończeniu Oleśnica stała się jedną z najwspanialszych renesansowych budowli na Śląsku – mówi Marek Gaworski. 

 

 Przeczytaj także:


Posłuchaj

4:12
Zamek w Oleśnicy. Burzliwe dzieje jednaj z najpiękniejszych śląskich budowli (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Za czasów kolejnych właścicieli, książąt Wirtemberskich, zamek nie zmienił swojej formy zewnętrznej, ale wnętrza zmodernizowano, nadając im barokowy wystrój. Rodzina Wirtemberskich słynęła z zamiłowania do sztuki. Założono także ogród w stylu francuskim z oranżerią, a pod koniec XVIII wieku również ciekawy park.

#Tajemnice zamku w #Oleśnicy. Przetrwał wojnę, rozgrabiony po wojnie #zamek #oleśnica #olesnica/Radio Wrocław

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 18.04.2023
Godzina emisji: 9.36

gs


Polecane