Joanna Jóźwik. Miłość do sportu, która zaczęła się od rezygnacji z treningów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joanna Jóźwik. Miłość do sportu, która zaczęła się od rezygnacji z treningów
Lekkoatletka Joanna Jóźwik (C) podczas lekcji wychowania fizycznego w ramach programu "Mistrzynie w Szkołach" w ŚwieciuFoto: Lekkoatletka Joanna Jóźwik (C) podczas lekcji wychowania fizycznego w ramach programu "Mistrzynie w Szkołach", 28 bm. w Świeciu. Akcję "Mistrzynie w Szkołach" organizuje Fundacja Otylii Jędrzejczak. (tż/ibor) PAP/Tytus Żmijewski

Joanna Jóźwik do lekkiej atletyki trafiła mając 14 lat, dzięki pełnemu pasji nauczycielowi wychowania fizycznego. Nie była to jednak miłość od pierwszego wejrzenia. – Po trzech tygodniach zrezygnowałam. Stwierdziłam, że rzucam to w kąt, bo po pierwsze za bardzo się męczę, po drugie nic z tego nie będę miała – wspomina brązowa medalistka Mistrzostw Europy. 

– W moim życiu były wszystkie sporty, które można liznąć w szkole, począwszy od siatkówki i koszykówki. Byłam bardzo usportowionym i aktywnym dzieckiem i nie potrafiłam usiedzieć w miejscu – przyznaje rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego. 

"Życie mamy tylko jedno"

Znakomita biegaczka ogłosiła niedawno zakończenie kariery. – To decyzja podjęta dość dawno, ale w końcu musiałam powiedzieć to na głos, pożegnać się z kibicami tak, jak na to zasługują. Myślę, że jeszcze pojawię się na jakiś zawodach i uda mi się z nimi spotkać na stadionie – mówiła Joanna Jóźwik, dodając, że podjęła tę decyzję czując, że osiągnęła już wszystko w swoim sporcie zawodowym. – Czułam, że byłam na najważniejszych zawodach, że zdobyłam tyle medali, ile mój organizm mógł i wiedziałam, że jeszcze jeden wyjazd na igrzyska olimpijskie, z których odpadnę, już nie będzie mi sprawiał tyle radości. Czułam, że to jest moment, kiedy powinnam pójść do przodu. Życie mamy tylko jedno i nie ma co przeciągać rzeczy, które nie sprawiają nam radości. 


Posłuchaj

1:40:34
Joanna Jóźwik o zmaganiach z rywalkami, kontuzjami i samą sobą (Login: aktywni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Joanna Jóźwik w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim przyznała, że czuła się coraz bardziej zmęczona i sfrustrowana kolejnymi kontuzjami. – Nigdy nie mogłam wystartować na zawodach, tak jak chciałam. Czułam, że mój organizm jest już tym zmęczony i czas odpocząć – przyznaje gość Trójki. 

Pasmo sukcesów i zmagania z kontuzjami

Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) zajęła piąte miejsce. Brązowa medalistka Mistrzostw Europy w Zurychu (2014), to osiągnięcie powtórzyła rok później w na Halowych Mistrzostwach Europy w Pradze (2015). Na Mistrzostwach Europy w Amsterdamie (2016) zajęła szóste miejsce. Joanna Jóźwik była także pięciokrotną mistrzynią Polski: dwa tytuły zdobyła w biegu na 800 metrów (2014, 2015), trzy tytuły w sztafecie 4x400 metrów (2013, 2014, 2015), a także brązową medalistką mistrzostw Polski seniorów (2013). 

 Przeczytaj także:

 

Joanna Jozwik (POL), Bronze Medal Winner 800m Women/European Athletics

***

Tytuł audycji: Login: aktywni
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: Joanna Jóźwik
Data emisji: 15.04.2023
Godziny emisji: 15.07

gs 

Polecane