Jak zarazić dzieci miłością do zwierząt?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zarazić dzieci miłością do zwierząt?
SłońFoto: Shutterstock.com/backpacker79

Dzisiejsza audycja poświęcona była zwierzętom: miłości do nich, pasji ich poznawania i ich chronienia. I tych naszych, domowych i tych dzikich mieszkających gdzieś daleko. Tym bardziej, że właśnie 16 kwietnia jest Dzień Słonia.

Najpierw zakochany w swojej córce tata pomyślał "Może ja dla swojej córeczki napisałbym wiersz?". I napisał. Wyszło dobrze, więc pomyślał: "A może z tego wiersza stworzę piosenkę?". I stworzył. Wyszło bardzo dobrze. A potem tata pomyślał: "Mamy wiersz, mamy piosenkę, więc może ja z tego zrobię spektakl?". I zrobił.

Poznawanie zwierząt: przygoda i pasja

- Czy to jest historia prawdziwa? - zapytała Kasia Stoparczyk gościa Zagadkowego Studia. - Tak rzeczywiście było. To fajna przygoda. Chociaż tak naprawdę o spektaklu zadecydowała moja córka z żoną, bo to one wpadły na pomysł "może by tak coś więcej o tych zwierzętach opowiedzieć i zarazić tą miłością inne dzieci?" - przyznaje Paweł Podgórski, aktor, pedagog, dyrektor Warsztatowej Akademii Musicalowej. Jest też twórcą spektaklu "Zookoła świata", który napisał dla swojej córki, Julii. - Bardzo kocham zwierzęta. To jest moje hobby, moja pasja, więc bardzo chcę zostać weterynarzem. I często podróżuję, żeby poznać nowe gatunki - opowiada o sobie dziewczynka. - Zwierzęta są piękne i nie rozumiem dlaczego ludzie tego nie widzą. Są niestety polowania, kłusownictwo i różne projekty bardzo niedobre dla środowiska - smuci się.

Dzieci codziennie nas uczą

- To dla mnie sens życia: to jedno krótkie zdanie opisuje, czym dla mnie jest praca z dziećmi. Ona daje mi dużo radości, satysfakcji. A przede wszystkim poczucie spełnienia bardzo ważnej misji, jaką jest dawanie dobra - deklaruje rozmówca Kasi Stoparczyk. - Codziennie uczę się od dzieci czegoś nowego. Zresztą takie zdanie pada w spektaklu "Zookoła świata": nie zdajemy sobie sprawy, ile możemy się nauczyć od dzieci. Potwierdzam swoje przekonanie, że dziecięca wyobraźnia jest niezwykle kształtująca i pozwala nam, dorosłym, w pewnym sensie powrócić do naszego dzieciństwa - przyznaje.

- Dzieci są niezwykle inspirujące, ale tez praca z dziećmi uczy pokory, ponieważ dzieci trudno oszukać - przyznaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

51:11
Miłość do zwierząt, przedstawienie "Zookoła świata" i radość pracy z dziećmi (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela

Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk

Data emisji: 16.04.2023

Godzina emisji: 9.08

pr/DS

Polecane