Jarosław Sellin: problem z ukraińskim zbożem zostanie rozwiązany do żniw

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapewnił w Programie 3 Polskiego Radia, że problem ze zbożem zostanie rozwiązany do żniw. W poniedziałek minister rolnictwa ma podpisać porozumienie w tej sprawie z ukraińskim odpowiednikiem. Gośćmi Beaty Michniewicz byli także: Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Włodzimierz Tomaszewski (Partia Republikańska), Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta), Maciej Gdula (Nowa Lewica) i Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska).

Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość) podkreślił, że kryzys zbożowy jest jednym ze skutków wojny. – Unia Europejska słusznie zdecydowała, że należy znieść cła miedzy Ukrainą a krajami UE. To była jedna z form pomocy dla Ukrainy, aby mogła sprzedawać to co jest w stanie wyprodukować i zarabiać pieniądze na kontynuowanie wojny – zaznaczył.

Kontynuował, że UE jest "wspólnym rynkiem i nie można wprowadzać jednostronnych ceł, skoro cała Unia zdecydowała, że te cła znosimy". Wiceminister kultury przypomniał również o inicjatywie sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej, by bardziej zaangażować Komisję Europejską w rozwiązanie problemu. Jego zdaniem sprawa zostanie zakończona do lipca-sierpnia.

Jakość zboża

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że Polska nie jest w stanie sama poradzić sobie z kryzysem zbożowym. – To jest problem regionalny, a nawet globalny – podkreślił. Zwrócił też uwagę na problem z jakością zboża, który wynika z tego, że zniesienie ceł wykorzystali przedsiębiorcy, a cierpią na tym polscy rolnicy.

Włodzimierz Tomaszewski (Partia Republikańska) zauważył, że umożliwienie Ukrainie handlowania zbożem było wyzwaniem humanitarnym, gospodarczym, a po części też militarnym. Podkreślił, że w kwestii jakości zboża są prowadzone kontrole, niemniej zdarzają się nieuczciwi ludzie, którzy chcieli na tej sytuacji zarobić. Tomaszewski dodał, że ważną rolę odgrywa UE, która powinna wesprzeć Polskę, choćby w zakresie dopłat dla rolników czy dopłat do transportu zboża.

Wprowadzenie kaucji, niedostateczne możliwości transportowe

Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska) nawiązał do stanowiska polskiego komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. – Pisał w marcu, że państwa członkowskie nie mogą wprowadzać jednostronnie zakazów, bo musi być ku temu odpowiednia zgoda. Tymczasem mogą, więc to jest nieprawda – powiedział Halicki. – Komisarz stwierdził, że wprowadzenie kaucji, co było proponowane przez PSL, przez nas [KO] jest niedobrym rozwiązaniem, a co gorsza, że zniechęciłoby to przedsiębiorców do korzystania z procedur tranzytu – dodał.

Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska) ocenił, że nikt się nie zastanowił, czy są możliwości przewozu zboża przez Polskę. – Nie mamy takich możliwości transportowych. Otworzono granicę dla towarów, które nie są w stanie opuścić polskich portów – powiedział. Dodał, że mamy obecnie między 3 a 9 mln ton zboża z Ukrainy, którego nie jesteśmy w stanie się pozbyć.

Inny gość Trójki – Maciej Gdula (Lewica) – stwierdził, że rząd nie przygotował się dobrze do zdjęcia ceł z ukraińskiego zboża. W jego opinii, należało wprowadzić system kaucyjny, bo umożliwiłby on podniesienie ceny importowanego zboża, gdyby pozostało ono w Polsce.

W piątek minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział, że ukraińskie zboże nie będzie już płynąć do Polski. W poniedziałek mają zostać ogłoszone szczegóły, a nasz kraj ma odwiedzić ukraiński szef resortu rolnictwa.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

52:58
Jarosław Sellin: problem z ukraińskim zbożem zostanie rozwiązany do żniw (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadzącaBeata Michniewicz
GościeJarosław Sellin (PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Włodzimierz Tomaszewski (Partia Republikańska), Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 15.04.2023
Godzina emisji: 9.06

IAR/dn/jmo/łl/pr

Polecane