Czesław Niemen w streamingu. Cyfrowa premiera unikatowych nagrań Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czesław Niemen w streamingu. Cyfrowa premiera unikatowych nagrań Polskiego Radia
Czesław Niemen, "Pamiętam ten dzień"Foto: mat. promocyjne

Do serwisów streamingowych trafiła zawartość bestsellerowego albumu "Pamiętam ten dzień" Czesława Niemena. Zawiera on 44 mniej lub bardziej znane utwory artysty, nagrane w większości w studiach Polskiego Radia w latach 60. i 70. W sklepach można też kupić fizyczną reedycję wydawnictwa z 2011 roku.

Dwupłytowy album "Pamiętam ten dzień" został wydany w listopadzie 2011 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Zawierał 44 nagrania z lat 1962-1980 i wzbudził ogromne zainteresowanie fanów twórczości Czesława Niemena. Album pokrył się platyną, a cały nakład został wyprzedany. Dziś na aukcjach internetowych jego cena dochodzi do 500 zł.

Znane, a jednak inne

Od piątku (14 kwietnia) zawartość albumu "Pamiętam ten dzień" dostępna jest dla użytkowników popularnych muzycznych serwisów streamingowych. Warto sięgnąć po te nagrania, nie tylko ze względów sentymentalnych. – Nawet jeżeli państwo znajdziecie tam utwory powszechnie znane, to nie będą dokładnie te utwory. Są to często pierwsze nagrania, w innych składach muzycznych – mówiła w Trójce Bogna Kowalska, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Choć na albumie nie brak wielkich przebojów, gość audycji "Zapraszamy na weekend" zasugerowała, aby nie koncentrować się wyłącznie na nich. – Dla mnie największą wartością dodaną tego albumu jest pokazanie utworów, które nie zrobiły tak spektakularnej kariery, jak "Pod papugami", "Dziwny jest ten świat" czy "Wspomnienie". Absolutnie są godne uwagi, pokazują nam Niemena troszeczkę z innej strony, bardziej klasycznego, młodszego.

Nagrania koncertowe i perełki

Większość zawartości albumu "Pamiętam ten dzień" została zarejestrowana w studiach nagrań Polskiego Radia, ale są tam też piosenki z festiwali w Sopocie i Opolu. – My, jako producent, mamy tzw. taśmę-matkę, czyli te najlepsze, niezniszczone nagrania. Na wznowieniu postanowiliśmy absolutnie niczego nie zmieniać, mimo postępu technologii i możliwości technicznych, żeby te nagrania udoskonalić, wygładzić – opowiadała Bogna Kowalska.

Do perełek zawartych na albumie należy m.in. pierwsze w historii nagranie radiowe Czesława Niemena. Jest to oryginalna wersja piosenki "Pod papugami", którą artysta zarejestrował w 1963 roku, na prośbę jej kompozytora Mateusza Święcickiego, w studiu radiowej Trójki przy ul. Myśliwieckiej. W zestawie znajdziemy też nagrany dwa lata później utwór "Czy wiesz o tym, że", o którym sam Niemen mówił, że dzięki niemu pozbył się ckliwego głosu. Była to też pierwsza profesjonalnie zarejestrowana piosenka z tekstem Marka Gaszyńskiego, późniejszego autora m.in. słynnego "Snu o Warszawie".

Premierze zawartości albumu "Pamiętam ten dzień" w serwisach streamingowych towarzyszy jego fizyczna reedycja. Płyty można kupić w sklepach stacjonarnych oraz za pośrednictwem wirtualnego sklepu Polskiego Radia.


Posłuchaj

6:19
Czesław Niemen w streamingu. Cyfrowa premiera unikatowych nagrań (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Witold Lazar 
Gość: Bogna Kowalska (dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia)
Data emisji: 14.04.2023
Godzina emisji: 12.26

kc

Polecane