Exposé szefa MSZ. Jarosław Guzy: polityka zagraniczna jest mocną stroną rządu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Exposé szefa MSZ. Jarosław Guzy: polityka zagraniczna jest mocną stroną rządu
Exposé szefa MSZ. Jarosław Guzy: polityka zagraniczna jest mocną stroną rząduFoto: PAP/Leszek Szymański

– Było długie, ale treściwe. Sytuacja międzynarodowa, a także polityka polska wymagały streszczenia i uzasadnienia – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" analityk i ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, komentując exposé ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua.

Jarosław Guzy zwrócił uwagę na wspólnotę działań ze strony wszystkich podmiotów państwowych zajmujących się polityką zagraniczną, począwszy od MSZ i szefa tego resortu, poprzez prezydenta i premiera, po resztę rządu. – Widoczna jest spójność – podkreślił.

Ekspert kontynuował, że polską politykę zagraniczną i cele, które w jej obrębie są do osiągnięcia, cechuje klarowność. – Cele zostały przez ministra Raua dobrze uzasadnione – zaznaczył. I dodał, że "wydaje się, iż polityka zagraniczna jest jedną z mocnych stron rządu".

Guzy zauważył, że "wśród zasad, których przestrzegania domaga się Polska, jest demokratyzacja stosunków międzynarodowych". Jednakże "trudno powiedzieć, by na świecie prawo międzynarodowe było przestrzegane, co widzimy po agresji na Ukrainę, postawie Chin i innych krajów".

Analityk nadmienił, że kraje powinny być suwerenne niezależnie od ich wielkości, siły czy bogactwa. – Stosunki powinny być partnerskie, oparte na wzajemnym szacunku – powiedział.

Odniósł się do relacji między Polską a instytucjami Unii Europejskiej, o czym często mówi opozycja. Zwrócił uwagę, że to w UE jest problem z demokracją. Guzy nawiązał do wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Chinach. I przypomniał dzisiejsze wystąpienie ministra Raua, który przekonywał, że nie może być mowy o strategicznej autonomii w kontekście bezpieczeństwa relacji transatlantyckich.

– W Europie Środkowo-Wschodniej jest jasne, że fundamentem bezpieczeństwa naszego kontynentu nie od dziś jest parasol atomowy i siła wojskowa USA – zaznaczył Jarosław Guzy i dodał, że postawa niektórych państw zachodnioeuropejskich, w tym Francji, tego nie przeważy. – Widzimy to wyraźnie na przykładzie agresji Rosji na Ukrainę. Bez przywództwa USA koalicja Zachodu nigdy by nie powstała. Nie powstałby jednolity front [przeciwko Rosji] – zaznaczył ekspert.

 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

10:40
Expose szefa MSZ. Jarosław Guzy: polityka zagraniczna jest mocną stroną rządu (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Maksymilian Maszenda
Gość: Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych
Data emisji: 13.04.2023
Godzina emisji: 18.10

łl/pr

Polecane