Dźwięk jako forma komunikacji. Jak porozumiewają się rośliny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dźwięk jako forma komunikacji. Jak porozumiewają się rośliny?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrei F/Shutterstock

Co się dzieje, kiedy roślinom brakuje wody albo zostaną uszkodzone? Można powiedzieć, że krzyczą. Zaczynają emitować ultradźwięki, które jesteśmy w stanie zarejestrować przy pomocy odpowiednich urządzeń. Być może kiedyś na tej podstawie będziemy umieli stwierdzić, że np. uprawę należy podlać.

Choć zwyczaj mówienia do roślin nie jest niczym nowym, to jest to jednak jednostronna wymiana zdań. Winę za to ponosi ludzki umysł. O ile rośliny są w stanie się komunikować, nasz mózg nie jest w stanie przetwarzać i zrozumieć wiadomości, jakie otrzymujemy od flory. – Być może rośliny na nas krzyczą, coś od nas chcą, ale nie jesteśmy w stanie tego usłyszeć. Rośliny wydobywają z siebie dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Nasz umysł nie umie jednak ich odczytać – wyjaśnia Małgorzata Dudek-Grzegorzewska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie.

Poprzez emisję dźwięków rośliny mogą wzajemnie ostrzegać się przed zagrożeniem. Badania na ten temat przeprowadził prof. Stanisław Karpiński wraz z zagranicznym zespołem. – Wyobraźmy sobie wielką polanę mniszków lekarskich. Powiedzmy, że jeden z nich zostaje uszkodzony. Wysyła wówczas ultrasygnały do innych roślin i cała łąka huczy – opowiada ekspertka.

Najczęściej czytane:

Zachować ciągłość gatunku

Po co rośliny się komunikują? Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pozostałym przedstawicielom gatunku. – Każda roślina chce przetrwać, wydać kolejne pokolenia. Dlatego ostrzegają się wzajemnie, aby zachować ciągłość gatunku. Tak samo robią ludzie – tłumaczy Małgorzata Dudek-Grzegorzewska.

Ekspertka dodaje, że nie potrzebujemy odpowiedniej aparatury, aby wiedzieć, jak postępować z roślinami. – To już jest odkryte. Trzeba traktować je z szacunkiem i dbać o nie, a także podlewać, kiedy jest potrzeba. Wiemy, co trzeba robić i róbmy to dalej - zachęca specjalistka.

Posłuchaj

3:57
Dźwięk jako forma komunikacji. Jak porozumiewają się rośliny? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Materiał: Jacek Frentzel
Data emisji: 13.04.2023
Godzina emisji: 10.27

qch

Polecane