Paweł Kukiz wyklucza możliwość samodzielnego startu w wyborach. "Nie bardzo mam szansę przekroczyć próg"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Paweł Kukiz w Programie 3 Polskiego Radia podkreślił, że wystartuje w następnych wyborach tylko w przypadku, gdy ustali warunki współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. - Sam raczej nie bardzo mam szansę przekroczyć próg i nie wiem, czy miałbym siły tłuc się jeszcze o ten nowy ustrój - powiedział.

Paweł Kukiz zaznaczył, że dla ewentualnego startu w wyborach z list PiS kluczowe znaczenie ma ustawa dot. sędziów pokoju. Miesiąc temu prace nad projektem zakończyła sejmowa podkomisja.

- Jeśli sędziowie pokoju wyjdą pod głosowanie i PiS zagłosuje za, to wówczas usiądę z prezesem Jarosławem Kaczyńskim do rozmów i wtedy zadam mu pytania: czy jest w stanie wpisać w program Zjednoczonej Prawicy zmianę ordynacji wyborczej na taką, która nadaje każdemu obywatelowi indywidualne bierne prawo wyborcze; czy jest w stanie wpisać zniesienie immunitetów posła, senatora, sędziego, prokuratora; czy możemy rozszerzyć działanie ustawy antykorupcyjnej na wszelkie szczeble samorządu - powiedział gość radiowej Trójki.

- Jeżeli dojdziemy do zgody, to wtedy zdecyduję się na start, a jeżeli nie, to nie będę prawdopodobnie w ogóle startował - dodał.

"Potrzeba zmian"

Paweł Kukiz ocenił, że "mamy rozmemłane sądownictwo", dlatego instytucja sędziów pokoju jest tak ważna. - Gdybym w tej chwili złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, bo jakiś polityk mnie szkaluje i obraża, to czekałbym na rozstrzygnięcie minimum 2-3 lata. Gdyby byli sędziowie pokoju, to takie rozstrzygnięcie nastąpiłoby w przeciągu 2-3 tygodni - stwierdził poseł.

- Trzeba zmienić mnóstwo instytucji ustrojowych w Polsce i "oddolnić" państwo, żebyśmy zaczęli żyć normalnie - powiedział Paweł Kukiz.

Posłuchaj

15:01
Paweł Kukiz o perspektywach ewentualnego startu w najbliższych wyborach parlamentarnych (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Kukiz
Data emisji: 12.04.2023
Godzina emisji: 8.45

jp/gs

Polecane