Jak to się wszystko zaczęło? Pierwsze audycje Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak to się wszystko zaczęło? Pierwsze audycje Polskiego Radia
Aktorzy podczas nagrywania słuchowiska w studiu przy ul. Zielnej w WarszawieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Był jeden, jedyny mikrofon, do którego wypowiadał się spiker i prelegenci, jak i śpiewali artyści. Są takie zdjęcia z lat 20., na których widać fortepian, instrumenty smyczkowe, wszystko działo do tego mikrofonu. W późniejszych latach Polskie Radio miało kilka studiów. W jednym z nich siedział spiker i zarządzał tym, co działo się na antenie – mówi Krzysztof Sagan, realizator w Polskim Radiu i twórca portalu "Radio Polska". 

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Jego celem jest podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć ma wielu konkurentów, wciąż ma największy zasięg, dociera do najodleglejszych zakątków globu. Można go słuchać w domu, w samochodzie, w terenie, niemal wszędzie, zwłaszcza gdy dostęp do niego umożliwiają telefony komórkowe.

Jubileusz Polskiego Radia

W lutym przypada Światowy Dzień Radia, dziś – polski odpowiednik tego święta. Data nie jest przypadkowa. To właśnie 11 kwietnia w 1923 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło swoje opinie na temat wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok na drodze rozwoju polskiej radiofonii. Na pierwszą próbną audycję radiową trzeba było poczekać jeszcze dwa lata. Datę jej nadania ze stacji Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie – 1 lutego 1925 roku – uznaje się za początek polskiej radiofonii. Pół roku później, 8 sierpnia 1925 roku, oficjalnie powstała spółka Polskie Radio. Polskie Radio liczy zatem 98 lat. Polacy mogli jednak słuchać radia wcześniej.

– Można było odbierać nawet stacje zagraniczne. Były też organizowane spotkania w kawiarenkach, gdzie słuchało się koncertów z Londynu czy Wiednia – mówi Krzysztof Sagan, realizator w Polskim Radiu i twórca portalu "Radio Polska". 


Posłuchaj

3:42
Skromne początki radiofonii w Polsce. Jak to się wszystko zaczęło? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Regularne nadawanie programu radiowego Polskie Radio rozpoczęło 26 listopada 1925 roku. Kilka miesięcy później, 18 kwietnia 1926, oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa...". Od tego czasu radio przeszło między innymi od nagrywania na stalowej taśmie do programu cyfrowego. Po przemianach demokratycznych 1989 roku przestało być monopolistą, pojawiły się nowe, niezależne stacje. Od 1994 roku Polskie Radio należy do Europejskiej Unii Nadawców – EBU. Od 2013 nadaje w technologii cyfrowej, a to oznacza najwyższą jakość dźwięku.

Wyjątkowa oferta programowa

Dziś towarzyszy słuchaczom za pośrednictwem czterech ogólnopolskich programów – Pierwszego, Drugiego, Trzeciego i Polskiego Radia 24, które są dostępne na falach FM, w systemie DAB+ oraz w internecie. W ofercie są też – Polskie Radio dla Zagranicy, a także Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców, nadające program od 2020 roku. 

Najczęściej czytane

Dostępny jest także portal informacyjny polskieradio24.pl, a na stronie polskieradio.pl, oprócz informacji z anten i podcastów, są publikowane serwisy specjalne, poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom najnowszej historii. Wykorzystują one bogactwo radiowych zbiorów archiwalnych. 

                                                                          >>> Zobacz serwisy specjalne Polskiego Radia <<<

W radiowych archiwach są zgromadzone między innymi rejestracje Teatru Polskiego Radia, nagrania koncertowe, reportaże, wywiady, tysiące audycji, publikacji oraz materiały z Radia Wolna Europa. Zachowały się unikatowe nagrania głosów wybitnych Polaków, w tym Józefa Piłsudskiego, Józefa Becka, Karola Szymanowskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego.

Wsparcie Polskiego Radia dla uchodźców z Ukrainy

Od 24 lutego 2022 roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, Polskie Radio solidarnie wspiera ten kraj oraz uchodźców, zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Publiczny nadawca prowadzi liczne akcje i działania na wszystkich swoich antenach, a także organizuje charytatywne koncerty i zbiórki pieniężne. W inicjatywy na rzecz Ukrainy włącza się też 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, organizując ponadto własne przedsięwzięcia. 

Polskie Radio zaangażowało się w pomoc dla Ukraińców, przede wszystkim dostarczając rzetelne informacje i audycje w ich języku. Już 24 lutego 2022 roku – jako pierwszy nadawca w Polsce – rozpoczęło emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim. Od tej pory publiczne radio sukcesywnie poszerza ofertę skierowaną do obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju – we wszystkich dostępnych formach emisji, czyli na antenach swoich stacji, nadających w systemie FM oraz cyfrowo, a także w internecie.

Tajemnice radia/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Karol GnatPiotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 11.04.2023
Godzina emisji: 7.09

IAR/gs

Polecane