"Scena Teatralna Trójki" zaprasza na Wielkanoc do pałacu w Śmiełowie [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Scena Teatralna Trójki" zaprasza na Wielkanoc do pałacu w Śmiełowie [POSŁUCHAJ]
Realizacja pierwszej części słuchowiska "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Niedzielę Wielkanocną zaprosiliśmy na powtórkę pierwszej części słuchowiska Tomasza Mana zatytułowanego "Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie". Zostało ono zgłoszone przez Program 3 PR do udziału w konkursie na XXII Festiwalu "Dwa Teatry".

Sztuka, opowiadająca o pobycie poety w wielkopolskiej rezydencji Hieronima i Antoniny Gorzeńskich, powstała na zamówienie Instytutu Książki w Roku Romantyzmu Polskiego.

Utwór został zrealizowany we współpracy z Instytutem Książki w Teatrze PR. Premiera odbyła się na Scenie Teatralnej Trójki w listopadzie, w finale Roku Romantyzmu.

Prace nad słuchowiskiem "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie" Prace nad słuchowiskiem "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie"

>>>Zobacz galerię zdjęć z realizacji słuchowiska "Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie"<<<

W sierpniu 1831 roku emigrant – Adam Mickiewicz – przybył do Wielkiego Księstwa Poznańskiego z zamiarem przedostania się do Królestwa Polskiego i przyłączenia się do powstania listopadowego. Granicy Królestwa podobno nie udało mu się jednak przekroczyć. Do kończącego się już powstania nie dołączył. W Wielkopolsce pozostał kilka miesięcy, goszcząc nie tylko w śmiełowskiej posiadłości. W 1832 roku powrócił na emigrację.

Adam Mickiewicz, urodzony na dawnych terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego, jeden z największych polskich poetów, poza Wielkopolską nigdy w Polsce nie był. Trzytygodniowy natomiast pobyt w śmiełowskiej rezydencji stał się inspiracją do napisania ostatniego wielkiego dzieła poety – epopei "Pan Tadeusz".

W Pałacu w Śmiełowie, dzięki staraniom Marii Chełkowskiej, po II wojnie światowej, powstało jedyne w Polsce Muzeum Adama Mickiewicza. Tę historię opowiada Tomasz Man w części drugiej słuchowiska "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie", zrealizowanego w miejscu akcji. Program 3 Polskiego Radia zgłosił je także do udziału w konkursie na "Dwóch Teatrach".


Posłuchaj

56:11
Tomasz Man "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Niedzielę Wielkanocną, przypominając część pierwszą słuchowiska, zaprosiliśmy na spotkanie z Dariuszem Jaworskim – dyrektorem Instytutu Książki.

Barbara Marcinik Wojciech Dorosz.

Tomasz Man "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie" cz. I  – 9 kwietnia 2023


Autor i reżyser – Tomasz Man
Reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska
Muzyka – Łukasz Pawlik

Obsada
Jędrzej Hycnar – Adam Mickiewicz
Karolina Gorczyca – Konstancja
Katarzyna Strączek – Antonina 
Marcin Przybylski – Józef 
Adam Cywka – Hieronim 
Małgorzata Rożniatowska – Ciastkowska 
Krzysztof Stelmaszyk – Franciszek Mickiewicz 
Mateusz Kmiecik – Służący 
Andrzej Mastalerz – Pruski Żandarm

Czas - 47’08”


pr/gs

Polecane