Oni rozświetlają mrok – mówi o plebiscycie "Nieprzeciętni" Hanna Dołęgowska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oni rozświetlają mrok – mówi o plebiscycie "Nieprzeciętni" Hanna Dołęgowska
Hanna Dołęgowska z radiowej Czwórki.Foto: Polskie Radio

Od 18 lat plebiscyt "Nieprzeciętni" kierowany jest do młodych ludzi, których pochłania niesamowita pasja, tworzą nietuzinkowe i niebanalne rzeczy lub zdobyli nadzwyczajne umiejętności. Nierzadko pomagają innym i "zarażają" dobrym przykładem. 

  • Konkurs radiowej Czwórki "Nieprzeciętni" jest skierowany do osób między 18 a 35 rokiem życia. Kandydatury mogą być zgłaszane przez przyjaciół, rodzinę, znajomych, a także przez samych zainteresowanych. Do plebiscytu można się zgłaszać do 16 kwietnia.
  • Kapituła plebiscytu spośród nadesłanych zgłoszeń wybierze 10 finalistów. Ich nazwiska poznamy 15 maja. W kolejnym etapie wybierać będą słuchacze: głosy będzie można oddać od 15 maja do 11 czerwca poprzez stronę i aplikację Czwórki. Zwycięzcę poznamy 22 czerwca

Przywołać pozytywną energię

– Pokazywanie pozytywnych przykładów ludzi, którzy działają na rzecz dobra wspólnego, jest bardzo ważne, zawsze było. Po prostu w którymś momencie zajęliśmy się zarabianiem pieniędzy, w innym chorobami, a ostatnio wojną. I gdzieś gubi nam się ta pozytywna energia – mówi Hanna Dołęgowska, redaktor naczelna radiowej Czwórki, organizatora plebiscytu "Nieprzeciętni 2023". – A razem z tymi nieprzeciętnymi młodymi ludźmi tę energię możemy przywołać. Oni trochę rozświetlają te mroki, w których, mamy takie poczucie, czasami się znajdujemy – tłumaczy.

– Myślę, że pokazując takich młodych ludzi, aktywnych, zaangażowanych, którym się chce, możemy pomyśleć: „A dlaczego ja nie mam spróbować?” – wskazuje.

Nie tylko społecznicy

– Nieprzeciętni to nie zawsze są społecznicy. Jeden z naszych Nieprzeciętnych malował murale wieloformatowe na drzwiach stodół na Podkarpaciu. Były to murale, które tworzył z dawnych zdjęć mieszkańców tych gospodarstw. To jest coś niesamowitego! – zachwyca się rozmówczyni Piotra Firana. – Uważam, że sztuka, która odwołuje się do naszych historii rodzinnych, też niesie pozytywną energię. Nikt mi nie powie, że to jest tylko sztuka dla sztuki – zapewnia.

Szkoła bez zadań domowych i "Czerwone noski"

W roku 2022 tytuł Nieprzeciętnego trafił do Jakuba Tylmana, pedagoga, nauczyciela oraz inicjatora ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez zadań domowych". Wcześniej jednym z nagrodzonych był Michał Brańka działający w fundacji "Czerwone Noski", wspierającej dzieciaki w szpitalach. W tym roku nazwisko laureata zostanie ogłoszone podczas finałowej gali, która odbędzie się 22 czerwca w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. 

Przeczytaj także


Posłuchaj

12:08
Jeszcze można wysłać zgłoszenie do plebiscytu "Nieprzeciętni"! (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Hanna Dołęgowska (redaktor naczelna Czwórki)
Data emisji: 7.04.2023
Godziny emisji: 12.16, 12.30

pr

Polecane