Jerozolima i Wambierzyce – słynne drogi krzyżowe na świecie i w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jerozolima i Wambierzyce – słynne drogi krzyżowe na świecie i w Polsce
Droga krzyżowa na Via Dolorosa w JerozolimieFoto: AA / Abaca Press / Forum

Żadna droga krzyżowa na świecie nie może się równać z tą, która w Wielki Piątek przechodzi ulicami Jerozolimy. My mamy jednak własną, "dolnośląską Jerozolimę" – takim mianem określane bywają leżące w Kotlinie Kłodzkiej Wambierzyce.

Najbardziej znana na świecie droga krzyżowa przechodzi w Wielki Piątek ulicami Jerozolimy. Choć jest ona najbliższa trasie, którą dwa tysiące lat temu prowadzony był Chrystus, nie oznacza to, że w stu procentach się z nią pokrywa. – Między historykami trwa dyskusja, gdzie odbył się sąd nad Jezusem: czy w dawnym pałacu Heroda, czy może w Twierdzy Antonia – mówi mieszkający w Jerozolimie dominikanin Łukasz Popko.  

Licząca ok. 600 metrów jerozolimska droga krzyżowa rozpoczyna się właśnie w Twierdzy Antonia, a kończy w bazylice Grobu Świętego na górze Golgota, czyli w miejscu ukrzyżowania Jezusa. Co roku biorą w niej udział tysiące pielgrzymów z całego świata.

– To jest fascynujące, jak ten wielki tłum idzie uliczkami starego miasta, przechodzi od stacji do stacji. Może się tak zdarzyć, że ktoś wychodzi dopiero z pierwszej stacji, a gdzieś z przodu słychać już w głośnikach: "stacja szósta" – opowiada ks. Piotr Żelazko, wikariusz katolików hebrajskojęzycznych w Jerozolimie.

Czytaj też: 


Zrozumieć sens

– To nie jest rekonstrukcja historyczna, jak jakaś bitwa pod Racławicami – zastrzega Łukasz Popko. – Chodzi o zrozumienie sensu, być może jakieś osobiste odniesienie tych wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat do własnej egzystencji.

Wieczorem w Wielki Piątek w bazylice Grobu Świętego odprawiany jest "pogrzeb Jezusa", czyli inscenizacja śmierci i złożenia Chrystusa do grobu. – Słychać stukot przybijania młotkiem i gwoździami rąk i nóg Jezusa Chrystusa. To wszystko przy pięknej oprawie muzycznej i liturgicznej – opowiada franciszkanin Zacheusz Drążek. To właśnie jego zakon zarządza kościołami katolickimi znajdującymi się w Ziemi Świętej.


Posłuchaj

3:01
Wielki Piątek w Jerozolimie (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dolnośląska Jerozolima

Jedna z najbardziej znanych dróg krzyżowych w Polsce odbywa się w Wambierzycach. Ta miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóża Gór Stołowych, nazywana bywa zresztą "dolnośląską Jerozolimą". Znajduje się tu XVIII-wieczny kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, obok którego przechodzi wielkopiątkowa procesja.

– Fundatorzy chcieli wyjść naprzeciw tym, którzy w tamtych czasach nie mogli udać się do Jerozolimy. To było bardzo kosztowne i trzeba było mieć bardzo dobre zdrowie, żeby odbyć taką podróż. Z racji, że tutejsze ukształtowanie terenu przypomina Jerozolimę, utworzono tu kalwarię – mówi ojciec Albert Krzywański, franciszkanin, kustosz sanktuarium w Wambierzycach.


Posłuchaj

6:31
Wambierzyce - "dolnośląska Jerozolima" (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W niektórych częściach świata, takich jak Ameryka Południowa czy Filipiny, drogi krzyżowe przybierają bardziej naturalistyczną, czasem wręcz brutalną postać. Opowiedział o nich w Trójce Bartosz Bielecki.


Posłuchaj

2:06
Drogi krzyżowe na świecie (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Albert Krzywański (franciszkanin, kustosz sanktuarium w Wambierzycach)
Autorzy materiałów: Wojciech Cegielski, Bartosz Bielecki
Data emisji: 7.04.2023
Godziny emisji: 10.18, 10.45, 11.16

kc

Polecane