Obrona dobrego imienia atakowanych duchownych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Obrona dobrego imienia atakowanych duchownych
W Wielki Czwartek w Kościele katolickim świętuje się ustanowienie kapłaństwaFoto: shutterstock/cosminbuse

W Wielki Czwartek w Kościele katolickim świętuje się ustanowienie kapłaństwa. Tematem "Klubu Trójki" byli kapłani, którzy stali się ofiarami ataków i fałszywych pomówień. 

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne i przypomina Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus ustanowił Eucharystię. Odtąd chleb staje się Ciałem Chrystusa, a wino Jego Krwią. W tym dniu ma też miejsce obrzęd obmywania i ucałowania nóg 12 mężczyznom. Sens tego zwyczaju polega na przypominaniu, że Kościół jest po to, aby służyć ludziom. To także dzień, w którym Kościół katolicki świętuje ustanowienie kapłaństwa.

Czwartkowy "Klub Trójki" został poświęcony kapłanom w trudnej sytuacji i tym niesprawiedliwie oskarżanym. Gośćmi Wojciecha Reszczyńskiego byli Tadeusz Płużański, autor cyklu "Wolni księża" w TVP Historia, oraz Sebastian Karczewski, redaktor naczelny miesięcznika "Non Possumus".

Fałszywe oskarżenia 

Do jednych z najbardziej kontrowersyjnych przykładów manipulacji faktami należy głośna sprawa Marka Lisińskiego, założyciela fundacji "Nie lękajcie się". – Pan Marek pokazał się w mediach jako ofiara księdza Witkowskiego. Według niego nadużycia miały miejsce, gdy miał 14 lat i był ministrantem – mówił Sebastian Karczewski. – Sprawa stała się medialna, skończyła skazaniem księdza, a za rzekome cierpienia Lisińskiego przepraszał sam papież Franciszek. Sprawa mnie zainteresowała, przeprowadziłem swoje śledztwo, zbadałem wnikliwie dokumenty i okazało się, że nic takiego nie miało miejsca.

Zobacz także:


Śledztwo i oczyszczenie z zarzutów

Niezależnym torem, w porozumieniu z gościem Trójki, toczyło się dziennikarskie śledztwo "Gazety Wyborczej". Jej dziennikarze również potwierdzili, że oskarżenia mogą być fałszywe. – W trakcie procesu i postępowania mieliśmy do czynienia ze świadomą działalnością: niesprawiedliwością, interpretowaniem faktów na niekorzyść oskarżonego, a także preparowaniem pewnych faktów – zauważa gość Trójki. – W 2021 roku Sąd Apelacyjny w Łodzi potwierdził prawomocnie, że to była manipulacja. Ostatnio Izba Cywilna Sądu Najwyższego oddaliła skargę kasacyjną Lisińskiego, tym samym potwierdzając niewinność księdza.  


Posłuchaj

47:39
Ataki na kapłanów – jak przywrócić im dobre imię? (klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Wojciech Reszczyński
Goście: 
Tadeusz Płużański (autor cyklu "Wolni księża" w TVP Historia), Sebastian Karczewski (redaktor naczelny miesięcznika "Non Possumus)
Data emisji: 6.04.2023
Godzina emisji: 21.10

aw

Polecane