Prof. Kleiber ostrzega: rosyjska propaganda i wpływy polityczno-gospodarcze docierają do bardzo wielu krajów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Kleiber ostrzega: rosyjska propaganda i wpływy polityczno-gospodarcze docierają do bardzo wielu krajów
Prof. Michał KleiberFoto: Polskie Radio/Trójka

- W głosowaniach UNSCO widać stanowiska, które opowiadają się po stronie rosyjskiej. My nie jesteśmy świadomi, że Rosja prowadzi taką propagandową akcję i jednak ona jest w dużym stopniu skuteczna - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber, przewodniczący polskiego komitetu ds. UNESCO, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze".

Prof. Michał Kleiber podkreślił znaczenie niedawnej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Gość Programu 3 Polskiego Radia powiedział, że była ona potwierdzeniem szczególnej roli, którą nasz kraj odegrał i nadal odgrywa w tym konflikcie.

Prof. Kleiber zwrócił uwagę, że Polska powinna wykorzystać szansę, by zbudować międzynarodową koalicję, która dostarczy walczącej Ukrainie amunicję i broń - w szczególności zaś samoloty.

- Odegraliśmy niesamowitą rolę, dobrze, żebyśmy potrafili to wykorzystać, bo w tej chwili nasza pozycja jest naprawdę zupełnie inna niż rok czy półtora roku temu - powiedział.

Otwarcie drogi do negocjacji

Jak ocenił, militarne zwycięstwo w wojnie "polegałoby na tym, by po prostu udowodnić, że dalsza walka nie ma szans, i to byłoby otwarcie drogi do ostatecznych negocjacji" 

- Gdzieś trzeba będzie ustalić to końcowe rozwiązanie i wydaje mi się, że kluczowe jest przekonanie, że sprawa jest całkowicie beznadziejna po stronie rosyjskiej - zaznaczył prof. Kleiber.

Za niedopuszczalne uznał dyplomatyczne manewry Niemiec czy Francji, które starają się zapewnić sobie możliwość prowadzenia interesów z Rosją.

Skuteczna propaganda

- Z przykrością trzeba stwierdzić, że rosyjska propaganda i wpływy polityczno-gospodarcze docierają do bardzo wielu krajów, szczególnie mam na myśli kraje Afryki i Ameryki Południowej - powiedział. - Na forum UNESCO obserwuję przy okazji najróżniejszych głosowań takie stanowiska, które mniej lub bardziej, ale opowiadają się po stronie rosyjskiej. My nie jesteśmy świadomi, że Rosja prowadzi taką propagandową akcję i jednak ona jest w dużym stopniu skuteczna - podkreślił były przewodniczący Polskiej Akademii Nauk.

Sytuację, kiedy Rosja, która rozpętała wojnę, przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, określił mianem paradoksu.

- Fakt, że w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przewodniczy obecnie Rosja, jest całkowicie paradoksalny, to świadczy o tym, że ONZ wymaga reformy. Mówię o tym bardzo dobitnie, to niemożliwe, aby kraj, który wywołuje taką wojnę i powoduje takie straty ludzkie i materialne, przewodniczył Radzie Bezpieczeństwa światowej organizacji - powiedział prof. Michał Kleiber.

Posłuchaj

14:46
Prof. Michał Kleiber: w Niemczech i we Francji rzeczywiście opinia jest taka, że wojna jest bardzo przykra, ale po wojnie to nasz wielki interes, żeby nadal współpracować z Rosją, to niestety dominujące przekonanie bardzo wielu Niemców, Francuzów, także w paru innych krajach europejskich, na szczęście do głosu od pewnego czasu dochodzi inna narracj
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: prof. Michał Kleiber (przewodniczący polskiego komitetu ds. UNESCO, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze")
Data emisji: 7.04.2023
Godzina emisji: 8.45

pg

Polecane