Wielki Piątek z Tischnerem i Nowosielskim
2023-04-07, 10:04 | aktualizacja 2023-04-07, 14:04
Jak mądrze wykorzystać cierpienie, wg ks. Józefa Tischnera, oraz dlaczego Jerzy Nowosielski był "beznadziejnym ikonopistą" – tego m.in. dowiedzieliśmy się z otwierającej Wielki Piątek "Trójki pod księżycem".
Wielkopiątkowa "Trójka pod księżycem" rozpoczęła się od wypowiedzi Wojciecha Bonowicza, poety, a zarazem biografa i wydawcy książek księdza Józefa Tischnera. – Samo cierpienie w zasadzie nie ma sensu. W jednym z rozważań Tischner mówi, że śmierć i cierpienie to są sprawy diabła. Tym, co nadaje sens, jest to, co człowiek próbuje zrobić z cierpieniem. Jeden czyni z niego ofiarę, inny ofiaruje swoje życie. Wojna jest takim okresem, kiedy ludzie ofiarują życie, bo wiedzą, że ta ofiara jest potrzebna, żeby ochronić życie tych, którzy sami nie mogą się obronić.
Nowosielski – artysta, nie ikonopista
Głównym bohaterem pierwszej godziny audycji był jednak Jerzy Nowosielski, słynny artysta, który w swej twórczości łączył sferę świecką z religijną. Choć pozostawił po sobie wiele obrazów uważanych za ikony, Bogusław Deptuła uważa go za świetnego malarza, ale beznadziejnego ikonopistę. – Jego ikony, nawet jeśli on sam myślał o nich w taki sposób, nie są ikonami. One by "nie przeszły", gdyby je ustawić pod jakąś suwmiarką ikonopisarstwa, dlatego że są malarstwem, a ikona wyklucza malarstwo. Ona nie ma być indywidualna, artystyczna. Ma być odwieczna – mówił krytyk sztuki.
– Ikona, owszem, jest wykonana ludzką ręką, ale w gruncie rzeczy jest emanacją bytu absolutnego, boskiego. Więc właściwie ten udział człowieka jest pomijalny, on nie ma mieć żadnego znaczenia – tłumaczył Deptuła.
Z przedmówcą zgodził się częściowo drugi gość audycji, Piotr Skotnicki. – Nowosielski był heretykiem w tym sensie, że łączył zachodni eksperyment abstrakcyjny z kodeksem mówiącym, jak należy tworzyć ikonę – stwierdził autor słuchowiska Polskiego Radia pt. "Ikona – rzecz o Jerzym Nowosielskim". – Całe jego życie było swego rodzaju ikoną, która powstawała zgodnie z jego filozofią – dodał reżyser.
Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Był synem Łemka i Polki. Tworzył między innymi dla teatru, uprawiał też malarstwo wielkoformatowe dla świątyń. Ostatnią jego pracą był niedokończony krucyfiks.
Posłuchaj
Czytaj też:
- "Trójka pod księżycem" – Halo Oslo! Halo Kraków!
- Wonderland – Neverland. Niezwykła podróż w "Trójce pod księżycem"
***
Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 7.04.2023
Godzina emisji: 0.05
kc