Polsko-ukraińskie stosunki w kontekście wizyty prezydenta Zełenskiego w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polsko-ukraińskie stosunki w kontekście wizyty prezydenta Zełenskiego w Warszawie
Prezydenci Wołodymyr Zelenski i Andrzej Duda spotkali się w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jak wyglądają relacje między Polską a Ukrainą? Jak problemy wymagają załatwienia w obecnej sytuacji i w przyszłości? Jakie znaczenie ma podpisanie traktatu o relacjach między oboma krajami, tych historycznych i tych gospodarczych? Jakiego wsparcia militarnego udzielamy naszym sąsiadom w wojnie z Rosją oraz jak będzie wyglądał udział Polski w powojennej odbudowie Ukrainy? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w Klubie Trójki. 

Temat polsko-ukraińskich relacji był motywem przewodnim "Klubu Trójki" nadawanego w dniu wizyty ukraińskiego prezydenta w Polsce. Gośćmi audycji byli Łukasz Adamski (historyk, publicysty, ekspert ds. Europy Wschodniej i wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego), Zbigniew Parafianowicz (dziennikarz, Dziennik Gazeta Prawna) oraz Eugeniusz Biłonoszko (Fundacja Dom Wschodni).


Historyczna wizyta - militarne wsparcie

Prezydent Wołodymyr Zełenski z małżonką Ołeną Zełenską złożył w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, wziął udział w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczego, a wieczorem wygłosił przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie podczas spotkania z Polakami i Ukraińcami przebywającymi w Polsce.

W trakcie przemówienia prezydent Zełenski podziękował Polsce i Polakom za wsparcie, udzielone jego państwu w obronie przed rosyjską napaścią. Z kolei Andrzej Duda podkreślił, że nie ma czasu na czekanie z pomocą, kiedy jeden naród broni swojej ojczyzny i obywateli przed agresją innego państwa.

- Moim zdaniem, od 24 lutego 2022, najważniejszym aspektem wszelkich spotkań polsko-ukraińskich jest bezpieczeństwo, czyli broń i współpraca wojskowa. Wszystko to, co jest  najbardziej realną podstawą stosunków i współpracy polsko-ukraińskiej. Podczas spotkania omawiano pakiet pomocy wojskowej, a także ogłoszono kontrakty na zakup przez Ukrainę sprzętu wojskowego w Polsce. Ukraina będzie  otrzymywać nie tylko sprzęt ze składów Polskich Sił Zbrojnych, ale będzie też kupować m.in. Rosomaki i Raki – mówił Zbigniew Parafianowicz. -  Bezpieczeństwo jest sprawą podstawową nie tylko w stosunkach polsko-ukraińskich, ale w ogóle regionu, czyli państw bałtyckich, ale też południa: Rumunii, Bułgarii - tych państw, które obawiają się ambicji rosyjskich na Morzu Czarnym. 

Zobacz także: 

Dialog pojednania

Podczas spotkania Prezydentów Polski i Ukrainy wiele miejsca poświęcono niełatwej historii naszych narodów i konieczności wprowadzenia dialogu historycznego. - Prezydent Duda zacytował słowa ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki, który wzywał wzywał Polaków i Ukraińców, aby przezwyciężyli ciężar przeszłości, podali sobie wzajemnie ręce i odbudowali niegdysiejszy raj – mówił Łukasz Adamski. - Zresztą Jan Paweł II też był cytowany przez prezydenta Dudę, który bardzo trafnie wybrał fragment mowy Papieża z Jego wizyty na Ukrainie w 2001 roku. Wówczas Papież zwracał uwagę, że czas, aby przeszłość nie zaburzała rozwoju przyszłości i żeby Polacy i Ukraińcy razem, w duchu solidarności i braterstwa zmierzali ku wspólnej przyszłości.

Jak podkreślał gość Trójki, wspomniane przesłanie Papieża, pokazuje, że wizyta prezydenta Zełenskiego w Polsce była pełna symboliki. Również symboliczne i znamienne było to, że Polska była pierwszym państwem wybranym jako cel pierwszej oficjalnej wizyty przywódcy Ukrainy.


Posłuchaj

48:08
Polsko-ukraińskie stosunki w kontekście wizyty prezydenta Zełenskiego w Warszawie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rozmówcy Piotra Semki, zwracali uwagę na słowa poparcia prezydenta Dudy dla procesów wstąpienia Ukrainy do struktur NATO, a także Unii Europejskiej. Wiele miejsca poświęcono kwestiom gospodarczym pomiędzy obydwoma państwami. - Kwestie polityczne i światopoglądowe, które nas łączą, możemy powiedzieć, że de facto istnieją, funkcjonują i są faktem dokonanym – zaznaczał Eugeniusz Biłonoszko.  Jest jeszcze wątek ekonomiczny. Bank Polski już udziela kredytów dla firm ukraińskich i polsko-ukraińskich na terenie Ukrainy. Goście Trójki poruszyli także tematy związane ze wsparciem dla Ukrainy, powojenną odbudową i kwestiami bezpieczeństwa w regionie.  


 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Łukasz Adamski (historyk, publicysty, ekspert ds. Europy Wschodniej i wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego), Zbigniew Parafianowicz (dziennikarz, Dziennik Gazeta Prawna) oraz Eugeniusz Biłonoszko (Fundacja Dom Wschodni) 
Data emisji: 05.04.2023
Godzina emisji: 21.05

aw


Polecane