Europejskie Dni Dziedzictwa: doskonała okazja do odkrywania historii ludzi i miejsc

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europejskie Dni Dziedzictwa: doskonała okazja do odkrywania historii ludzi i miejsc
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dean Drobot

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jest jednym z 50. krajów biorących udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest edukacja historyczna i kulturalna, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej, angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad regionalnym dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności oraz propagowanie i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.

  • EDD odbywają się zawsze w drugi i trzeci weekend września. Tegoroczna, 31. edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem "Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń"
  • Ogólnopolskim koordynatorem obchodów EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w całym kraju

Poznać niematerialne dziedzictwo

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

– Europejskie Dni Dziedzictwa to jest otwarcie drzwi do tego, co jest na co dzień niedostępne. I ta inicjatywa jest o tyle cenna, że daje możliwość i przestrzeń pokazania swoich pasji osobom, które na co dzień nie prowadzą muzeów. A nawet jeśli prowadzą, to zaprezentowania czegoś innego, czegoś odmiennego – tłumaczy Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Mamy w Polsce bardzo wielu pasjonatów, bardzo wiele miejsc, które tętnią życiem dla jakiejś zamkniętej grupy osób. A właśnie w te dnie mamy taką możliwość, aby zaprosić wszystkich, znajomych, sąsiadów, może zachęcić ich również do uczestnictwa w tym życiu – proponuje.

Największy dzwon na świecie

– W tej chwili mamy na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego 73 wpisy dotyczące tradycji i zwyczajów. Ta lista co roku się powiększa – tylko w tym roku wpisaliśmy dziewięć nowych elementów – bo bogactwo kulturowe Polski jest niezwykłe. Tym bardziej nas cieszy zainteresowanie młodych ludzi, to, że coraz więcej z nich sięga do tych tradycji swoich dziadków czy babek – mówi Trójkowy gość. – Oto ciekawostka: największy dzwon świata został wyprodukowany przez ludwisarzy Felczyńskich, z pracowni Jana Felczyńskiego w Przemyślu, który są wpisani na naszą listę – wskazuje.

– Ten przykład wskazuje, że to niematerialne dziedzictwo i te wpisy to nie jest "jakieś tam rękodzieło", "jakieś tam wpisy": to jest bardzo poważne rękodzieło i głębokie tradycje – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

8:06
31. Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się we wrześniu, ale już dziś warto o nich pomyśleć (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Anna Śmigielska (Narodowy Instytut Dziedzictwa)
Data emisji: 5.04.2023
Godzina emisji: 14.18

pr

Polecane