Pablo Picasso. Czy pół wieku po śmierci artysty wiemy o nim wszystko?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pablo Picasso. Czy pół wieku po śmierci artysty wiemy o nim wszystko?
Pablo PicassoFoto: Shutterstock/delcarmat

Jego nazwisko jest synonimem rewolucji sztuki nowoczesnej, a on sam zaliczany jest do najwybitniejszych twórców w historii. 8 kwietnia mija 50 rocznica śmierci Pabla Picassa. Czy można powiedzieć, że hiszpański artysta i jego twórczość zostały już całkowicie poznane i opisane?

  • Pablo Picasso (1881-1973) uważany jest za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, współtwórcę (wraz Georges'em Brakiem) kubizmu
  • W 1948 roku Picasso przyjechał do Polski. Podczas pobytu w Warszawie, na ścianie jednego z mieszkań na Woli narysował syrenkę. Rysunek przetrwał do 1953 roku

Dogłębne spojrzenie na artystę i jego epokę

– Picasso jest chyba jednym z najbardziej znanych artystów. Zastanawialiśmy się więc nad tym, czy po 50. latach można jeszcze coś dodać na jego temat? Dlatego w dokumencie "Picasso bez legendy" staraliśmy się spojrzeć trochę inaczej, zastanowić się, w jakiej epoce żył artysta, w jaki sposób ta epoka wpłynęła na niego i jego twórczość, malarstwo. W jaki sposób ten burzliwy okres wojen, starć nazizmu i komunizmu, dyktatury i demokracji mógł wpłynąć na jego działania, zaangażowanie w działalność hiszpańskich republikanów – opowiada Berenika Wyrzykowska-Novi z bezpłatnej platformy streamingowej Arte.tv. – Jest więc to film bardzo dogłębnie patrzący na artystę i odzierający go z jego legendy. Sprawdzamy więc jego korespondencję, artykuły prasowe, badamy biografie, których jest wiele, staramy się trochę lepiej rozszyfrować jego życie, interpretować jego dzieła poprze epokę, w której się rozwijał – tłumaczy.

Wytańczyć Picassa

– Inna nasza seria, "Picasso Dance", jest spojrzeniem tanecznym na całe dziedzictwo artystyczne Picassa. Mamy ośmiu tancerzy z ośmiu krajów, tancerzy o różnej wrażliwości, którzy interpretują dziedzictwo Pabla Picassa poprzez taniec. To niesamowicie ciekawe przedsięwzięcie – zachęca rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Mamy choreografów francuskich, artystkę z Zimbabwe, choreografów z Włoch, z Hiszpanii i dzieła Picassa są dla nich inspiracja do stworzenia krótkich, 10-minutowych choreografii. Są to w większości artyści tańca współczesnego, choć większość z nich miała doświadczenie w tańcu klasycznym, w balecie – wskazuje.

– Prawdopodobnie najważniejszą postacią z tych ośmiu artystów jest Anna Hop, polska tancerka, artystka Polskiego Baletu Narodowego i choreografka. Jej choreografia to "Upadek Dory Marr" w którym inspirowała się obrazem Picassa "Dora Marr z zielonymi paznokciami" – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

10:13
Co nowego o Pisassie pół wieku po jego śmierci? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Berenika Wyrzykowska-Novi (bezpłatna platforma streamingowa Arte.tv)
Data emisji: 5.04.2023
Godzina emisji: 13.37, 13.45

pr

Polecane