Białoruski reżim zaczyna rozprawę z opozycją

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Białoruski reżim zaczyna rozprawę z opozycją
Protesty opozycji w MińskuFoto: (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Kamil Kłysiński: Aleksander Łukaszenka przestraszył się eksperymentu z pseudo-demokratyzacją, jaki obserwowaliśmy przed 19 grudnia ubiegłego roku.

Posłuchaj

Raport o stanie świata 19 lutego 2011
+
Dodaj do playlisty
+

17 lutego sąd w Mińsku skazał na 4 lata łagru Wasyla Parfiankoua, za udział w demonstracji przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim. To pierwszy z zapowiadanych 42 procesów osób oskarżonych o wywołanie antypaństwowych zamieszek. Przed sądem ma stanąć kolejne 41 osób oskarżonych o udział w manifestacji, bądź jej organizację, w tym czterech kandydatów na prezydenta.

Białoruskie KGB szykuje oskarżenia przeciwko jeszcze co najmniej 12 innym osobom. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Jednocześnie próbuje się zastraszyć adwokatów, którzy wciąż mają odwagę bronić przeciwników rządzącego już 17 lat prezydenta. Czterem z nich Ministerstwo Sprawiedliwości odebrało licencje dające prawo wykonywania zawodu.

- Nie doceniliśmy skali obaw Łukaszenki, jego fobii na punkcie własnej osoby, pozycji w państwie i na punkcie zagrożeń, jakie ewentualnie powstają - mówił Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich i podkreślał, że żaden ekspert nie przewidział takiego rozwoju wydarzeń. 

Jego zdaniem Łukaszenka uważa, że tylko w warunkach pełnej konsolidacji i represji jest w stanie dalej rządzić. - Jest to błąd, ponieważ zawęził sobie znacznie pole manewru na arenie międzynarodowej - powiedział gość "Raportu o stanie świata".

Kłysiński przypomniał, że białoruska opozycja ma duże kłopoty strukturalne, jest zbyt wielu liderów, którzy nie potrafią się dogadać, mają własne ambicje. - Widać teraz wyraźnie, że następuje fala rozłamów w partiach opozycyjnych. Opozycji zagrażają dwa procesy: zewnętrzny, czyli obecna władza i prowadzona przez nią polityka opresji i drugi, wewnętrzny, czyli postępująca erozja - wyjaśniał.

 

Więcej o sytuacji na Białorusi w specjalnym serwisie Polskiego Radia: www.bialorus.polskieradio.pl.

W pozostałych częściach audycji:

- o zaogniającym się konflikcie japońsko-rosyjskim o Kuryle,

- majątkach władców Bliskiego Wschodu,

- stosunkach polsko-litewskich,

- procesach Silvio Berlusconiego.

 

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Raport o stanie świata" można słuchać w każdą sobotę o godz. 15.00.

(pg)

Polecane