Janusz Korczak – człowiek, który wiedział, jak kochać dzieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Janusz Korczak – człowiek, który wiedział, jak kochać dzieci
Mural z podobizną Janusza Korczaka w RzeszowieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

– Moje życie zmieniło się dzięki Korczakowi – deklaruje prof. Barbara Smolińska-Theiss, pedagożka społeczna, była doradczyni Rzecznika Praw Dziecka. Słynny pedagog i przyjaciel dzieci był bohaterem tego wydania audycji.

Janusz Korczak był polsko-żydowskim lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Został zamordowany w czasie II wojny światowej w niemieckim obozie zagłady w Treblince. Nagroda jego imienia wręczana jest dziś instytucjom i osobom, które zmieniają oblicze edukacji i dbają o prawa dzieci i młodzieży.

– Moje życie zmieniło się dzięki Korczakowi – powiedziała goszcząca w "Zagadkowej niedzieli" prof. Barbara Smolińska-Theiss. – Na Wigilię, pod choinkę, dostałam od mojego taty piękną książkę "Król Maciuś I", z cudownymi rysunkami, na pięknym papierze. Oglądałam tę książkę w zachwycie. Nie umiałam wtedy czytać, ale ta książka tak pięknie pachniała… Do tej pory pamiętam to doświadczenie – wspominała pedagożka.

Swoimi wspomnieniami z lektury najbardziej znanej powieści Korczaka podzielił się też prof. Mirosław Grewiński. – Ta książka zrobiła na mnie wrażenie ze względu na to, że to był chyba najmłodszy król na świecie, i musiał sobie radzić z wieloma problemami i intrygami – mówił rektor warszawskiej Uczelni Korczaka.

Gość audycji wspomniał też tytuł innego dzieła Korczaka, pod tytułem "Jak kochać dziecko". – Kiedy sobie przeglądałem tę książeczkę jako młody tata, to stwierdziłem, że wiele treści jest bardzo aktualnych również dziś. Byłem pod dużym wrażeniem tego, że Korczak sto lat temu wymyślił wiele trendów, które są aktualne do dzisiaj – opowiadał prof. Grewiński.


Posłuchaj

47:42
Janusz Korczak – człowiek, który wiedział, jak kochać dzieci (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: prof. Barbara Smolińska-Theiss (pedagożka społeczna, była doradczyni Rzecznika Praw Dziecka), prof. Mirosław Grewiński (rektor warszawskiej Uczelni Korczaka)
Data emisji: 2.04.2023
Godzina emisji: 9.09

kc

Polecane