Zamek Królewski w Warszawie – sekrety ogromnej popularności
2023-04-03, 17:04 | aktualizacja 2023-04-03, 18:04
– Nie straciliśmy kontaktu z naszą publicznością – mówi o okresie pandemii Paulina Szwed-Piestrzeniewicz z Zamku Królewskiego w Warszawie. To jeden z powodów, dla których może się on dziś poszczycić mianem jednego z najpopularniejszych muzeów na świecie.
Z oczywistych względów polskim muzeom trudno jest konkurować z takimi sławnymi miejscami jak Luwr, Muzea Watykańskie czy British Museum. Dlatego 23. miejsce Zamku Królewskiego w Warszawie w rankingu najpopularniejszych muzeów na świecie uznać należy za bardzo dobry wynik.
O wysokiej pozycji w zestawieniu opublikowanym ostatnio przez magazyn "The Art Newspaper" zadecydował m.in. fakt, że warszawskie muzeum nie zmarnowało czasu pandemii i wywołanego nią lockdownu. – Nie straciliśmy kontaktu z naszą publicznością. Oczywiście, jak większość instytucji, przeszliśmy do internetu, ale nie tylko to trzymało naszą publiczność blisko nas – mówiła w Trójce Paulina Szwed-Piestrzeniewicz z Zamku Królewskiego.
Muzeum w blokach startowych
Warszawskie muzeum w okresie zamknięcia dla zwiedzających cały czas prowadziło działalność naukową i edukacyjną. Przygotowywano też wystawy z myślą o przyszłości. – Gdy instytucje wreszcie mogły otworzyć drzwi i powiedzieć: "zapraszamy", my zrobiliśmy to od razu. Nie potrzebowaliśmy czasu na rozruch – powiedziała gość audycji "Trójka do trzeciej".
W 2022 roku Zamek Królewski w Warszawie odwiedziło rekordowe 1,74 miliona osób. Przyciągnęła je nie tylko stała ekspozycja, obejmująca sale zamkowe, ale też wystawy czasowe, prezentujące dzieła takich artystów jak Rubens, Caravaggio czy Magdalena Abakanowicz. Największą popularnością cieszyła się wystawa "Boticelli opowiada historię", którą zobaczyło 55 tys. zwiedzających.
Kopernik i włoski renesans
A już niebawem na zamku będzie można zobaczyć ciekawą ekspozycję poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. – Pokażemy go w bardzo bogaty sposób: jego całą twórczość, całą działalność naukową – zapowiedziała Paulina Szwed-Piestrzeniewicz. W drugiej połowie lipca odbędzie się natomiast wernisaż wystawy porównującej dzieła wczesnego renesansu włoskiego z antykiem. Znajdzie się na niej mnóstwo eksponatów sprowadzonych z europejskich i amerykańskich muzeów.
Posłuchaj
Czytaj też:
- "Crème de la crème". Obrazy m.in. Canaletta i Bacciarellego na Zamku Królewskim w Warszawie
- Nowe nabytki Zamku Królewskiego można zobaczyć na specjalnej wystawie
- Wystawa "Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863"
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Paulina Szwed-Piestrzeniewicz (Zamek Królewski w Warszawie)
Data emisji: 3.04.2023
Godzina emisji: 14.18
kc