Waldemar Buda o zmianach w budownictwie: wejdą w życie najpóźniej na początku przyszłego roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Waldemar Buda o zmianach w budownictwie: wejdą w życie najpóźniej na początku przyszłego roku
Waldemar BudaFoto: Polskie Radio

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że rozwiązania mające na celu uzdrowienie rynku mieszkaniowego, pod hasłem #StopPatodeweloperka, wejdą w życie najpóźniej na początku przyszłego roku, choć niektóre z nich pojawią się wcześniej.

Waldemar Buda informował w Programie 3 Polskiego Radia, że resort zakończył analizę propozycji rozwiązań przeciwdziałających niezgodnym z prawem działaniom deweloperów.

Minister podkreślił, że część zmian można wprowadzić w formie rozporządzenia, ale część wymaga ustawy

- Warunki techniczne nowych inwestycji - odległości między budynkami, betonoza, kwestia naświetlenia i akustyki budynków - to będzie można szybko wprowadzić moim rozporządzeniem, które jest już gotowe - mówił Waldemar Buda.

Likwidacja podatku


Z kolei w formie ustawy muszą być wprowadzone między innymi przepisy dotyczące likwidacji podatku od czynności cywilnoprawnych dla pierwszego mieszkania.

Minister dodał, że zaproponowane zmiany są kompromisem społecznym, ponieważ w konsultacjach do programu uczestniczyła strona rządowa i deweloperzy, ale też strona społeczna.

Posłuchaj

9:55
Waldemar Buda o zmianach w budownictwie: wejdą w życie najpóźniej z początkiem przyszłego roku (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zmiany w przepisach i kontrole

- Będziemy działać dwutorowo - zmieniamy przepisy, ale będziemy też to kontrolować - zapewnił szef resortu rozwoju i technologii.

Podkreślił przy tym, że zaapelował, głównie do włodarzy dużych miast, żeby zdynamizowali prace nad planami zagospodarowania przestrzennego, które są potrzebne, by lepiej wprowadzić nowe przepisy w życie. Samorządowcy mają termin do 2026 roku.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 3.04.2023
Godzina emisji: 8.45

pp/gs

Polecane