Jan Paweł II – ambasador polskości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Paweł II – ambasador polskości
Wadowice, 02.04.2023. Wokalistka Hanna Rybka (L) i prezenter Tomasz Wolny (2L) podczas koncertu "Nie zastąpi Ciebie nikt" w rocznicę śmierci Jana Pawła II, 2.04.2023 w WadowicachFoto: PAP/Art Service

Jak zwraca uwagę Jolanta Sosnowska, autorka wielotomowej biografii Jana Pawła II pt. "Hetman Chrystusa", swoją wyjątkową misję papież Polak pełnił od samego początku. – Zaczął ją 16 października 1978 roku, kiedy powiedział, że przybywa z dalekiego kraju. Następnego dnia, podczas takiego zwyczajowego spotkania z kardynałami, kiedy po łacinie wygłaszany był program pontyfikatu, on w sposób specjalny zwrócił się po łacinie do Polaków i Polski, zawsze wiernej, i powiedział, że z nią nierozłącznie łączą się jego wspomnienia serca, tęsknota za ojczyzną – dodaje gość Trójki. 

– Nie wolno zapominać, że 24 października, a więc kilka dni później, kiedy było już po inauguracji pontyfikatu, odbyła się specjalna audiencja generalna dla Polaków, pierwsze takie spotkanie, które zorganizował z myślą o rodakach. Tu zaczyna się wątek, o którym zapomnieliśmy, jak bardzo dbał o to, aby w czasach, kiedy byliśmy deptani przez but komuny, dowartościowywać – podkreśla Jolanta Sosnowska. Oczywiście, przed upadkiem żelaznej kurtyny o wyjazd za granicę i spotkanie z papieżem było o wiele trudniej, ale on od samego początku ogniskował wokół siebie Polaków. 

"Szansa, aby odbudować wspólnotę"

W rozmowie Anny Popek i nie brakło wspomnień o rozmaitych inicjatywach, które przybliżają postać Jana Pawła II. Barbara Konarska współpomysłodawczyni niedzielnego Marszu Papieskiego nazywa go "aktem podziękowania za pontyfikat Jana Pawła II". – Ten impuls, którym były ataki na Jana Pawła II, pokazał, że my potrafimy się pięknie jednoczyć – mówiła w Trójce, dodając, że jest to "szansa, by odbudować polską wspólnotę".

Inicjatorka marszu, Małgorzata Żaryn, stwierdziła z kolei, że pomysł na jego zorganizowanie powstał "z poczucia powinności, bezradności i złości, że my, jako większość patriotyczna, katolicka, chrześcijańska, uznająca wartości, pozwalamy sobie na działania osób, które niszczą naszą tożsamość". – To jest taka granica, jak się okazuje nie tylko moja, żeby wreszcie coś z tym fantem zrobić, pokazać, że nie pozwolimy się tak traktować i nie pozwolimy tak traktować naszych świętości. 

  Przeczytaj także:

Jak w czasach pierwszej papieskiej pielgrzymki

W podobnym tonie wypowiada się jej mąż, profesor Jan Żaryn. – Zostaliśmy bardzo mocno, nie po raz pierwszy, poddani próbie, która podpowiada nam, iż powinniśmy zamanifestować przywiązanie do jednego z najważniejszych autorytetów polskich, którzy znaleźli się na kartach naszej historii. Jesteśmy świadomi, że dawanie tego świadectwa i promieniowanie tym świadectwem jest także próbą przedłużenia naszego bytu narodowego – mówił dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

W duchu szacunku i koleżeństwa/Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

Marsz dla pamięci

W całym kraju w niedzielę zostały zorganizowane Marsze Papieskie, są wyrazem hołdu Polaków dla świętego papieża. 


Posłuchaj

48:27
Jan Paweł II zawsze otaczał rodaków specjalną opieką (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

2  kwietnia przypada 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Polskie Radio włącza się w upamiętnienie postaci papieża i zaprasza do wysłuchania audycji specjalnych. W radiowej Trójce przez cały dzień będą Państwo mogli słuchać cyklu wspomnień, które zilustrują i przypomną najważniejsze momenty tego, szczególnego dla wielu, pontyfikatu.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 2.04.2023
Godzina emisji: 11.08

gs/pj

Polecane