Jan Paweł II – Jego pontyfikat odmienił oblicze Ziemi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Paweł II – Jego pontyfikat odmienił oblicze Ziemi
Swoim pielgrzymowaniem Papież Jan II niósł nadzieję innymFoto: PAP/PAP/Jan Morek

Jednym z głównych wydarzeń, które miały miejsce w czasie trwania pontyfikatu Papieża Polaka było przywrócenie wolności obywatelskich i praw człowieka na obszarze kontrolowanym przez Związek Radziecki. Jego pielgrzymki i działania także niosły zmiany w innych częściach świata.

Mimo, że Jan Paweł II zabiegał o przyjazd do Rosji, nigdy nie uzyskał zgody moskiewskiego patriarchatu na wizytę  tym kraju. Jednak na obszarze dawnego Związku Radzieckiego do dziś Papież Polak wspominany jest z miłością i szacunkiem. Święty Jan Paweł II w 1991 roku podpisał bulle o ustanowieniu dwóch administratorstw apostolskich: dla europejskiej części Rosji i dla Syberii. Taki był początek procesu odbudowy kościoła katolickiego na Wschodzie.


Papież Polak zmienia świat

Wielu uważa, że gdyby Karol Wojtyła nie został Papieżem, świat wyglądałby inaczej. – To jest oczywiście hipoteza, którą niektórzy mogą zakwestionować. Jednak, gdyby nie przedziwny splot okoliczności i dwaj ludzie: Jan Paweł II i Ronald Reagan, to rzeczywiście jest wielka szansa, że mielibyśmy na obszarze byłego Związku Radzieckiego system, który można byłoby porównywać z północną Koreą, a być może z Chinami – tłumaczy profesor Andrzej Gil, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Co byśmy nie powiedzieli, to jednak dla komunistów, wybór Jana Pawła II i cała jego działalność do końca lat 90. była szokiem nie politycznym i militarnym, ale ideologicznym.

Gość Trójki zwraca uwagę, że największym zaskoczeniem dla władz PRL i radzieckich, okazał się fakt, że z komunistycznego społeczeństwa, które przez dziesięciolecia było ateizowane, wyszedł człowiek, który został papieżem. To był nie tylko symbol, ale także miało to znaczenie w praktycznym wymiarze. Było nim, nie tylko wlanie nadziei w serca ludzi, ale między innymi przyczyniło się się do upadku tego systemu w naszej części świata.

Zobacz także: 


Papież Pielgrzym

– Jan Paweł II, od początku swojego pontyfikatu jeździł po świecie, chciał, żebyśmy rozumieli lepiej Jego naukę i naukę Kościoła. Cały czas starał się być w jak największej liczbie miejsc, żeby być jak najbliżej wiernych. Chciał być trochę też własnym świadectwem i dawać przykład innym – opowiada rozmówca Rafała Tomańskiego.  Pamiętajmy, że Papież miał przede wszystkim posługę religijną. Natomiast tam, gdzie nie były to wspólnoty katolickie, jeździł z przesłaniem pokoju. To jest ta trudna i ważna rola Jana Pawła II. Pamiętajmy, że Jego przesłanie i słowa przynosiły owoce. W wielu ludziach i narodach dokonały się zmiany, a Jego posłannictwo położyło podwaliny pod dialog ekumeniczny.


Posłuchaj

10:55
Prof. Andrzej Gil, historyk z KUL o przesłaniu Jana Pawła II (świat do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 01.04.2023
Godziny emisji: 14.09

aw

Polecane