Szymon Marciniak: zawsze staram się szukać perfekcjonizmu [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Jest międzynarodowym arbitrem piłkarskim, sędzią klasy UEFA. Od lat regularnie prowadzi mecze Ekstraklasy, Pucharu Polski, Ligi Mistrzów, Ligi Europy, zagraniczne spotkania ligowe oraz mecze międzypaństwowe – gościem audycji "Login: aktywni" był Szymon Marciniak.

Szymon Marciniak jest także rekordzistą pod względem liczby meczów sędziowanych w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Międzynarodowe notowania Marciniaka zaczęły rosnąć kilka lat temu. W 2018 roku był sędzią głównym meczu o Superpuchar Europy UEFA pomiędzy Realem Madryt a Atletico Madryt. Sędziował też na Mistrzostwach Europy 2016 i Mistrzostwach Świata 2018, a ukoronowaniem jego kariery był finał ostatniego mundialu, kiedy to poprowadził mecz Argentyny z Francją.

Jak z perspektywy czasu ocenia to wydarzenie? – Wszystkie decyzje były trafne. Jedyną rzeczą, która mnie bolała, to że nie udało się zastosować korzyści dla Francuzów pod sam koniec meczu. Był taki brzydki faul od tyłu. Obawiałem się rewanżu i źle zdecydowałem. To trochę boli, jako sędziego. Jednak zawsze staram się szukać perfekcjonizmu – mówił podczas rozmowy w Radiowej Trójce. 

Posłuchaj

0:36
Szymon Marciniak o finale Mundialu (Login: aktywni/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Życie po Mundialu 

Po tamtym spotkaniu Marciniak stał się gwiazdą wśród piłkarskich sędziów na świecie. W samych superlatywach wypowiadał się o nim legendarny Włoch Pierluigi Collina, a Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu przyznała mu miano "Najlepszego sędziego 2022 roku".

– Powiązano mi: "Twoje życie się zmieni. Musisz się do tego przyzwyczaić". Pomyślałem wtedy, że to pewnie trochę kurtuazji. Są już trzy miesiące po meczu, a to wszystko nadal nie cichnie. To, co lubię najbardziej, to zielone boisko. Mimo to mogę powiedzieć już, że zaaklimatyzowałem się trochę w tym szalonym świecie – przyznał w audycji "Login: aktywni".


Posłuchaj

0:23
Szymon Marciniak i życie po Mundialu (Login: aktywni/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

0:37
Szymon Marciniak o inspirowaniu młodych ludzi sędziowaniem (Login: aktywni/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zainspirowani do sędziowania 

Szymon Marciniak przyznał także, że cieszy się z każdej zainspirowanej swoją karierą osoby. W ostatnich miesiącach jest częstym gościem wielu spotkań, między innymi z młodzieżą zainteresowaną piłką. – Nie zapraszają mnie po to, żeby rzucać pomidorami, a raczej po to, by posłuchać, jak to wszystko się zaczęło. Fajnie, że jest szansa zmotywować młodych ludzi. Dostaję niezliczone wiadomości. Młodzi pytają, jak wszystko się zaczęło. Szczególnie po mistrzostwach miałem natłok takich wiadomości. Teraz są to już dziesiątki odpowiedzi i informacji o tym, że zainspirowałem ich na tyle, że zdali kurs i zaczynają sędziowanie. To moja wewnętrzna radość i zadowolenie. Cieszę się, że udało się kogoś namówić na taki wybór – podsumował w rozmowie. 

Posłuchaj

1:40:12
Szymon Marciniak: zawsze staram się szukać perfekcjonizmu (Login: aktywni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Login: aktywni
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 1.04.2023
Godziny emisji: 15.07

kc/zch

Polecane