Relaks i skupienie, czyli korzyści płynące z kaligrafowania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Relaks i skupienie, czyli korzyści płynące z kaligrafowania
Warto ćwiczyć sztukę kaligrafiiFoto: shutterstock/Asymme3

Na początku może być nieco stresująca, ale potem uspokaja i pomaga się skoncentrować – sztuka kaligrafii to zajęcie, któremu warto się poświęcić, aby choć na chwilę oderwać swoje myśli od zabieganego i stresującego świata.

Aby zabrać się do kaligrafowania, nie potrzeba wiele – wystarczy kartka papieru, wieczne pióro i trochę wolnego czasu. Pierwsze kroki mogą być lekko stresujące, bo na przykład trzeba uważać na przypadkowe kleksy z atramentu. Potem jednak przychodzi uspokojenie i relaks.

Naukę kaligrafii najlepiej rozpocząć pod okiem fachowego instruktora. – Doświadczony kaligraf opowie pod jakim kątem należy trzymać pióro, w jaki sposób trzymać rękę, a nawet weźmie ją w swoją dłoń i sam poprowadzi – mówiła w Trójce Barbara Galińska z Warszawskiego Domu Kaligrafii. – Proponuję zacząć od warsztatów stacjonarnych, spotkania z kaligrafem, nawet na kilka godzin. Potem można korzystać z internetu i ćwiczyć samemu.

Kaligrafia na ekranie smartfonu

Nawet, jeśli na co dzień nie mamy do czynienia z kaligrafią, wszyscy korzystamy z jej dokonań. To właśnie w niej mają swoje źródło fonty, których używamy pisząc na laptopie czy smartfonie. – Ktoś musiał je kiedyś napisać. Kiedyś nie było fontów, były czcionki w drukarni, które powstawały na bazie pism historycznych – opowiadała rozmówczyni Piotra Firana. Do dziś liternicy, zajmujący się projektowaniem komputerowych fontów, często współpracują z kaligrafami.  

Festiwal Kaligrafii na Śląsku

W najbliższy weekend (1-2 kwietnia) w Katowicach odbędzie się piąta edycja Festiwalu Kaligrafii. Spotkają się tam profesjonalni kaligrafowie i ci, którzy dopiero chcieliby spróbować swych sił w tej sztuce. – Będzie bardzo dużo warsztatów, będą przeróżne wykłady, spotkania, będzie stolik, przy którym kaligrafowie będą przeprowadzać konsultacje. Każdy będzie mógł przyjść, pokazać jak pisze, a my powiemy, co poprawić – zapowiadała Barbara Galińska.

Oprócz tego w trakcie festiwalu będzie można skorzystać z oferty jednego ze stoisk z przedmiotami potrzebnymi do kaligrafowania oraz wziąć udział w licytacji ozdobnych obsadek, z której dochód zostanie przekazany na pomoc Ukrainie. Specjalną atrakcją będzie wystawa rękopisów "Małego księcia", sporządzonych w ramach dziecięcej akcji "Piórem i pazurem. Przepiszmy to!".


Posłuchaj

7:43
Zalety płynące z kaligrafowania (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Barbara Galińska (Warszawski Dom Kaligrafii)
Data emisji: 31.03.2023
Godziny emisji: 10.32

kc

Polecane