Dotrzymywanie słowa – zadanie nie tak łatwe, jako może się wydawać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dotrzymywanie słowa – zadanie nie tak łatwe, jako może się wydawać
Mówienie prawdy jest współcześnie nie lada wyzwaniem. Dlaczego tak się dzieje? Foto: Shutterstock

Coraz więcej mówi się, że czasy, gdy nie było telefonów komórkowych, zmuszały nas do większej punktualności i słowności. Trudno było na przykład odwołać umówione spotkanie, gdy nie mogliśmy zadzwonić do osoby, która na nas czekała. Jak współczesność i technologia wpływają na wywiązywanie się z obietnic?

Wywiązanie się z obietnic złożonych drugiej osobie wpływa na zacieśnianie więzi. Współcześnie jednak dotrzymanie słowa przychodzi nam z coraz większą trudnością. Jednym z czynników jest powszechny dostęp do komunikatorów. 

 Słowo dane drugiemu człowiekowi nadal jest dla nas społeczną umową. Na przestrzeni lat warunki tej umowy trochę się jednak zmieniły. Niegdyś musieliśmy przygotować się do spotkania, umówić się na nie i zawczasu zaplanować np. jak dojedziemy na miejsce. Wszystko to wymagało od nas czasu i zaangażowania. Obecnie mamy więcej podpowiadaczy, a nasze relacje się poluźniły. Dlatego trudniej nam dotrzymać takiej zawartej z drugim człowiekiem umowy – wyjaśniała w audycji "Pora na Trójkę" Aleksandra Plewka, psycholog. 

Trudności z oszacowaniem czasu a spotkania online

– Warto zauważyć, że jakiś czas temu do naszego życia weszły także spotkania online. W ich przypadku szczególnie trudno jest nam oszacować, ile czau potrzebujemy na daną rozmowę. Czasem wręcz wciskamy spotkania na siłę w kalendarz. Między innymi z tego powodu przeszacowujemy, ile czasu zajmie nam interakcja z drugą osobą  mówiła gość radiowej Trójki. – Coraz częściej w kulturze korporacji mówi się o tym, że jeśli dane spotkanie może odbyć się za pomocą maila, interakcji na czacie lub w jakiejkolwiek formie innej niż rozmowa, powinno dążyć się do takiego rozwiązania. Celem jest ekonomizacja czasu pracy zespołu – tłumaczyła. 

– Przebywanie z drugim człowiekiem jest ważne. Frustruje nas jednak, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego pogodzić. Wtedy przeszacowujemy czas, a w konsekwencji jesteśmy zmuszeni przekładać, odwoływać i kłamać w kwestii terminów i godzin – podsumowała.

Posłuchaj

7:12
Dotrzymywanie słowa – zadanie nie tak łatwe, jako może się wydawać (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Radosław NałęczKarol Gnat
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 31.03.2023
Godzina emisji: 8.11

zch

Polecane