Nuda potrafi być dobra. O korzyściach, jakie płyną z bezczynności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nuda potrafi być dobra. O korzyściach, jakie płyną z bezczynności
Naukowcy wykazali, że nuda może mieć pozytywny wpływ na nasz umysłFoto: Pheelings media/Shutterstock

Nuda nie ma dobrych konotacji. Naukowcy jednak potwierdzają dobry wpływ bezczynności dla ludzkiego umysłu. Jak się okazuje, znudzenie jest nam potrzebna ewolucyjne, a jego akceptacja może nam pomóc w pobudzeniu naszego umysłu.

Co ciekawe, znużenie odczuwają nawet zwierzęta. Jak wyjaśnia psycholożka i seksuolożka Aleksandra Plewka, najłatwiej zaobserwować znudzenie u czworonogów w naszych domach. – Zwierzaki są jednak bardzo kreatywne w znajdowaniu bodźców. Ewolucyjnie powstało to po to, aby mogły swobodnie eksplorować otoczenie lub znajdować drogę ucieczki przed drapieżnikami. Nuda oczywiście dotyczy również ludzi, ale mamy na nią małą akceptację – wyjaśnia gość "Pory na Trójkę".

Ekspertka zaznacza, że musimy zaakceptować nudę, aby czerpać z niej korzyści. – Jest nam dużo łatwiej wysiedzieć na przykład na jakimś nudnym spotkaniu, kiedy zaakceptujemy, że jest to do pewnego stopnia nasz wybór. Możemy wykorzystać ten czas na bardziej kreatywne rzeczy w naszej głowie – podpowiada Aleksandra Plewka.

Nuda może pojawić się również w związkach. Z czasem partnerzy mogą stwierdzić, że w ich relację wstąpiła rutyna. Okazuje się, że doświadczenie nudy w związku zależy od naszej osobowości i temperamentu. – Ekstrawertycy, albo osoby narcystyczne, częściej się nudzą i doświadczają tej nudy w sposób destrukcyjny. Z tego powodu częściej też będą stwierdzały, że nudzą się w relacjach – tłumaczy psycholog.

Posłuchaj

6:42
O korzyściach, jakie płyną z nudy i walce ze znużeniem w związku (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane:

Nowy rodzaj nudy?

W przeszłości w przypadku nudy dzieci szukały zajęcia, które pomoże im zwalczyć bezczynność. Współcześnie, mimo powszechnego dostępu do zabawek i najrozmaitszych urządzeń, najmłodsi mają problem z pokonaniem znużenia. Według Katarzyny Malinowskiej, pedagog i edukator z zakresu pozytywnej dyscypliny, możemy mieć obecnie do czynienia z nowym rodzajem nudy. – Jako dorośli mamy poczucie, że mamy zapełnić dzieciom czas, aby się nie nudziły. Efekt jest jednak taki, że one nudzą się jeszcze bardziej – ocenia ekspertka.

Rozmówczyni Jakuba Witkowskiego dodaje, że ze względu na ilość dostarczanych bodźców oglądanie bajek jest tak popularną formą spędzania wolnego czasu wśród najmłodszych. – Bajka daje wiele bodźców bez żadnego wysiłku. A zabawa wymaga wysiłku i kreatywności, aby zapewnić to, co mamy z telewizora – wyjaśnia pedagog.

Posłuchaj

5:19
Czy mamy do czynienia z nowym rodzajem nudy wśród dzieci? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę

Prowadzący: Radosław NałęczKarol Gnat

Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)

Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski

Data emisji: 30.03.2023

Godziny emisji: 6.48, 7.12

qch

Polecane