Przemysł strachu przed 5G. Jak nie dać się zmanipulować?

Technologia mobilna piątej generacji (5G) wciąż wywołuje u niektórych obawy związane z jej wpływem na stan zdrowia człowieka. Jakie mity na jej temat wciąż powielane są w społeczeństwie? Jak nie dać się zmanipulować? 

Przemysł strachu przed 5G. Jak nie dać się zmanipulować?

zdjęcie ilustracyjne

Foto: shutterstock/Fit Ztudio

5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Jest ona o wiele szybsza od swej poprzedniczki, przez co pozwala na znacznie lepsze wykorzystanie internetu i podłączenie do niego milionów urządzeń domowego użytku. Wielu ludzi obawia się jednak, że mieszkanie w sąsiedztwie nadajnika 5G może zrujnować zdrowie. Czy słusznie?

Aukcja 5G

– Długo oczekiwana aukcja 5G będzie momentem przełomowym dla budowy sieci piątej generacji w Polsce w 2023 roku – prognozował w styczniu Związek Cyfrowa Polska. Jak wykazali eksperci, sieć nowej generacji pomoże automatyzować i robotyzować produkcję przemysłową, co w efekcie przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki.

Związek Cyfrowa Polska przypomniał tym samym, że pod koniec ubiegłego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił start konsultacji dokumentacji aukcyjnej pasma C (3480-3800 MHz).
– Sprawne przeprowadzenie aukcji 5G jest niezwykle istotne zarówno dla branży cyfrowej, jak i użytkowników, bo to jedyna droga do prawdziwie szybkiego i szeroko dostępnego internetu, skrojonego pod XXI wiek – oceniał prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik. – Do tego odpowiednio zabezpieczonego, co w dobie fake newsów, phishingu, cyberataków i rozwoju cyberprzestępczości jest niezbędne" – dodał.

5G a rozwój gospodarczy 

Jego zdaniem 2023 rok firmy i miasta powinny wykorzystać na przygotowanie się na wdrożenie 5G, by zaoferować klientom i mieszkańcom nowe usługi i rozwiązania. "Mowa tu na przykład o smart cities, ale też o Internecie Rzeczy, dzięki któremu możliwy będzie rozwój smart home"  wyjaśniał. Dodał także, że sieć nowej generacji to także ewolucja w motoryzacji, w tym w komunikacji publicznej, a przemysł coraz chętniej będzie stawiał na budowę sieci prywatnych nowych generacji. – Sieć nowej generacji pomoże automatyzować i robotyzować produkcję. A to w efekcie przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki poprzez inwestycje w nowe, zaawansowane technologie – oceniał Kanownik. Przyznał jednocześnie, że będzie to wyzwanie dla przemysłu, który musi się do tego przygotować, m.in. poprzez zapewnienie wykształconych kadr.

Przemysł strachu przed 5G. Jak nie dać się zmanipulować? (Klub Trójki)
49:13
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na temat sieci 5G oraz krążących wokół niej w społeczeństwie mitów w "Klubie Trójki" rozmawiali: Michał Połzun (ekspert od łączności bezprzewodowej), Paweł Cymbor (zajmujący się technologią 5G, absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej) i Rafał Pawlak (Instytut Łączności).

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Rafał Tomański
Goście: Michał Połzun (ekspert od łączności bezprzewodowej), Paweł Cymbor (zajmujący się technologią 5G, absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej) i Rafał Pawlak (Instytut Łączności)
Data emisji: 30.03.2023
Godzina emisji: 21.09

IAR/kc/zch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.