Przemysł strachu przed 5G. Jak nie dać się zmanipulować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przemysł strachu przed 5G. Jak nie dać się zmanipulować?
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Fit Ztudio

Technologia mobilna piątej generacji (5G) wciąż wywołuje u niektórych obawy związane z jej wpływem na stan zdrowia człowieka. Jakie mity na jej temat wciąż powielane są w społeczeństwie? Jak nie dać się zmanipulować? 

5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Jest ona o wiele szybsza od swej poprzedniczki, przez co pozwala na znacznie lepsze wykorzystanie internetu i podłączenie do niego milionów urządzeń domowego użytku. Wielu ludzi obawia się jednak, że mieszkanie w sąsiedztwie nadajnika 5G może zrujnować zdrowie. Czy słusznie?

Aukcja 5G

– Długo oczekiwana aukcja 5G będzie momentem przełomowym dla budowy sieci piątej generacji w Polsce w 2023 roku – prognozował w styczniu Związek Cyfrowa Polska. Jak wykazali eksperci, sieć nowej generacji pomoże automatyzować i robotyzować produkcję przemysłową, co w efekcie przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki.

Związek Cyfrowa Polska przypomniał tym samym, że pod koniec ubiegłego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił start konsultacji dokumentacji aukcyjnej pasma C (3480-3800 MHz).
– Sprawne przeprowadzenie aukcji 5G jest niezwykle istotne zarówno dla branży cyfrowej, jak i użytkowników, bo to jedyna droga do prawdziwie szybkiego i szeroko dostępnego internetu, skrojonego pod XXI wiek – oceniał prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik. – Do tego odpowiednio zabezpieczonego, co w dobie fake newsów, phishingu, cyberataków i rozwoju cyberprzestępczości jest niezbędne" – dodał.

5G a rozwój gospodarczy 

Jego zdaniem 2023 rok firmy i miasta powinny wykorzystać na przygotowanie się na wdrożenie 5G, by zaoferować klientom i mieszkańcom nowe usługi i rozwiązania. "Mowa tu na przykład o smart cities, ale też o Internecie Rzeczy, dzięki któremu możliwy będzie rozwój smart home"  wyjaśniał. Dodał także, że sieć nowej generacji to także ewolucja w motoryzacji, w tym w komunikacji publicznej, a przemysł coraz chętniej będzie stawiał na budowę sieci prywatnych nowych generacji. – Sieć nowej generacji pomoże automatyzować i robotyzować produkcję. A to w efekcie przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki poprzez inwestycje w nowe, zaawansowane technologie – oceniał Kanownik. Przyznał jednocześnie, że będzie to wyzwanie dla przemysłu, który musi się do tego przygotować, m.in. poprzez zapewnienie wykształconych kadr.

Posłuchaj

49:13
Przemysł strachu przed 5G. Jak nie dać się zmanipulować? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na temat sieci 5G oraz krążących wokół niej w społeczeństwie mitów w "Klubie Trójki" rozmawiali: Michał Połzun (ekspert od łączności bezprzewodowej), Paweł Cymbor (zajmujący się technologią 5G, absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej) i Rafał Pawlak (Instytut Łączności).

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Rafał Tomański
Goście: Michał Połzun (ekspert od łączności bezprzewodowej), Paweł Cymbor (zajmujący się technologią 5G, absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej) i Rafał Pawlak (Instytut Łączności)
Data emisji: 30.03.2023
Godzina emisji: 21.09

IAR/kc/zch

Polecane